U NJEGOVOM PLASTENIKU NIKAD BOLJI ROD! Prinos paprike duplo veći nego inače, a evo čemu ili kome treba da zahvali za takav uspeh
Dvojica progremera Vladimir Šutanovac i Ivan Stupljanin iz Kruševca osmislili Smart sistem i uz podršku Vlade Švajcarske i postavili ga eksperimentalno u plastenik Nebojše Miloševića koji se povrtarstvom bavi preko 20 godina
Uprkos visokim prolećnim temperatura koje su prouzrokovale rano cvetanje krajem februara, a potom i ekstremno visoke temperature i suše koja su desetkovala rod, ima poljoprivrednika koji su ostvarili rekordan prinos.
Nebojša Milošević se povrtarstvom bavi preko 20 godina i nikada bolja godina za njega nije bila. Po jednom stablu paprike nabrao je oko tri kilograma prve klase, što je za oko 100% više nego uobičajeno. Kako kaže, nije do sorte, jer nju sadi više od dve decenije. Veći prinos je postigao zahvaljujući Smart sistemu, koji su izumeli naši programeri Vladimir Šutanovac i Ivan Stupljanin, uz podršku Vlade Švajcarske i postavili ga eksperimentalno u njegov plastenik.
Rezultati su već u prvoj godini opravdali ulaganje u ovaj sistem, a Nebojša razmišlja da njime opremi i ostale plastenike. Idejni tvorci ovog sistema Vladimir Šutanovac i Ivan Stupljanin za Plodnu zemlju pričaju na koji način Smart sistem funkcioniše, i koliko vremena im je trebalo da od ideje nastane proizvod koji značajno smanjuje troškove proizvodnje, a utiče na povećanje prinosa.
- Kreiranje Smart sistema u poljoprivredi nastalo je iz ideje o automatizaciji u industriji generalno. Primetili smo da poljoprivrednici uglavnom nemaju precizne podatake o uslovima u svojim plastenicima. Naš cilj je bio da razvijemo sistem koji bi pružao tačne podatke i koji bi automatizovao procese kako bi se optimizovao uzgoj, smanjili troškovi i povećali prinosi. Na razvoju Smart sistema radili smo intenzivno šest meseci. Iako je ideja nastala nekoliko godina ranije nakon dobijanja granta kroz program podrške "Raising Starts“ uspešno smo realizovali proizvod za pola godine. Moj kolega i partner u poslu Ivan Stupljanin se ceo život bavi elektronikom i stekao je veliko iskustvo popravljajući i praveći razne kontrolere i senzore u više grana industrije. Ja sam formalno ekonomista tako da mi je sastavljanje budžeta, marketing i menadžment projekta veoma blizak. Ujedno se bavim web programiranjem posledjih osam godina - kaže Vlada Šutanovac.
Kako Smart sistem radi – prikupljanje podataka iz plastenika
Obojica imaju bogato iskustvo kada je programiranje i razvoj elektronike u pitanju. To znanje bilo je ključno za realizaciju projekta jer je omogućilo da se razvije hardver i softverska platformu, koja je osnova Sistema.
Smart sistem radi na principu prikupljanja podataka sa senzora postavljenih u plastenicima. Ovi senzori mere različite parametre kao što su temperatura, vlažnost vazduha i zemljišta, pH, EC, kao i druge parametre koji mogu da budu prilagođeni prema zahtevima klijenta. Podaci se beleže u realnom vremenu putem softvera. Specifičnost sistema je njegova sposobnost da se prilagodi različitim biljnim kulturama i okruženjima, kao i jednostavnost u korišćenju. Pre nego što je finaliziran, sistem je prošao dugoročna i opsežna testiranja.
Poljoprivrednici koji imaju instaliran ovaj sisitem, preko svog mobilnog telefona mogu pratiti u svakom trenutku koliko je prisutno hranljivih elemenata u zoni korenovog sistema i koja količina bi bila optimalna za određenu kulturu.
- Ogledno ispitivanje trajalo je oko četiri meseca i obavljeno je u plasteniku na teritoriji Kruševca. Tokom tog perioda pratili smo rad sistema u realnim uslovima, prilagođavali ga specifičnim potrebama korisnika i optimizovali performanse na osnovu povratnih informacija. Upravljanje sistemom je veoma jednostavno. Sistem je osmišljen tako da bude intuitivan, sa korisničkim interfejsom koji je lako razumljiv i prilagođen i osobama koje nemaju tehničko predznanje. Korisnici mogu pratiti parametre na bilo kom browseru telefona ili laptopa - ističe Vlada.
Projekat je finansiran od strane Vlade Švajcarske u okviru projekta koji je realizovan preko Naučno Tehnološkog parka Beograd u saradnji sa Naučno Tehnološkim parkovima Niš i Čačak. Ova sredstva su bila dovoljna da započnu razvoj i naprave MVP.
- Za dalju komercijalizaciju i širenje biće potrebna dodatna sredstva - napominje Vlada.
Nakon postavljanja, Smart sistem ukazuje na ključne parametre koji utiču na rast biljaka, poput vlage, temperature i kvaliteta zemljišta. Poljoprivredni proizvođač kroz Smart sistem može da uvidi trenutna odstupanja od optimalnih uslova i na osnovu toga manuelno da odreaguje kroz kroz sistem za zalivanje, đubrenje ili ventilaciju.
Ozbiljan rad na sistemu
Svako ozbiljno istraživanje ima i svoje propuste, koliko god se vodilo računa o svemu. Pa tako ni ovo nije izuzetak, a mane su uviđene tek nakon postavljanja. One su uglavnom vezane za očitavanje optimalne vrednosti zemljišta i količine đubriva koje uzgajivač treba da koristi. No, na tome će se naknadno raditi, ali generalno može se reći da je ovaj sistem pouzdan. Ono što poljoprivrednik očekuje od njega, sa razlogom je i “digitalnog agronoma”. To i jeste plan ali to iziskuje angažovanje stručnjaka od strane njihove kompanije, i za to je potrebno vreme.
Rezultati – povećanje prinosa, manji utrošak đubriva
A kakvi su rezulati Smart sistema u eksperimentalnim uslovima. Kako nam navode naši sagovornici I idejni tvorci, u eksperimentalnom plasteniku pokazao je izuzetne rezultate. U ovoj sušnoj 2024. godini došlo je do povećanja prinosa paprike za 100%. Ovo je poređeno sa dvadesetogodišnjom proizvodnjom. Korisnik je veoma zadovoljan, jer mu je omogućeno da bolje kontrolišu uslove, što je direktno uticalo na kvalitet proizvoda i profitabilnost. Utrošak đubriva je smanjen za 30 procenata. Sistem je prvenstveno namenjen uzgoju svi povrtarskih kultura u plastenicima, ali može se koristiti i na otvorenom polju kao i u štalama. Reakcije poljoprivrednika su veoma pozitivne.
"Naš sledeći korak je širenje na inostrana tržišta i unapređenje softverske platforme sa dodatnim funkcionalnostima, poput prediktivnih analiza baziranih na mašinskom učenju. Plan za narednu godinu je integracija sa sistemom za automatsko navodnjavanje i mešanje đubriva i završetak započete „Mini meteorološke stanice”. Višegodišnji plan je integracija sa drugim poljoprivrednim alatima, poput dronova za nadgledanje”.
Isplativ na velikim površinama
I za kraj cena Smart Sistema. Treba napomenuti da se ovaj sistem ne isplati na manjim površinama i da cena postavljanja celokupnog sistema zavisi od veličine i specifičnosti objekta. Osnovni paket košta 2.500 evra i ona obuhvata izradu plana, postavljan sistema u jednom plasteniku, server i korišćenje aplikacije. Svaki dodatni modul se vrlo lako integriše u osnovni sistem i cena je 500 evra po komadu. Naši sagovornici tvrde da se uloženi novac može isplatiti u roku od jedne do tri godine, u zavisnosti od veličine poljoprivrednog gazdinstva i otkupne cene. Na primeru eksperimentalnog plastenika gde je uzgajana paprika, korisnik je vratio novac za nekoliko meseci.
Ovo je samo početak “pametne poljoprivrede”, koja je se uveliko primenjuje u razvijenim zemljama sveta. Samo je pitanje vremena kada će ona doći kod nas i na koji način ćemo se na nju navići.
Kurir.rs/Plodna zemlja/Prenela S. Č.
MASK ŽELI DA POVUČE RADIKALAN POTEZ! Tiče se jedne od najvažnijih stvari u Americi, ekonomisti užasnuti: Na ruku mu idu i Trampova obećanja