OD KOJE KINESKE ROBE ZAVISE AMERI? Većina uvezenih artikala na udaru nameta, a visoke cene osetiće na svojoj koži
Donald Tramp je možda izuzeo pametne telefone, laptopove i drugu elektronsku robu iz svojih "recipročnih" carina.
Ipak je 46 od 50 artikala koje u SAD dolaze iz Kine, i dalje na udaru nameta.
Više od tri četvrtine konzola video igara, prerađivači hrane i električni ventilatori uvezeni u SAD prošle godine napravljeni su u Kini. Kina je takođe proizvođač 75 odsto lutaka, tricikala, skutera i drugih igračaka na točkovima isporučenih američkim potrošačima iz inostranstva prošle godine.
Kompanija koja pravi Barbi lutku - "Matel" upozorila je da će biti prinuđena da podigne cene kako bi nadoknadila gubitke pošto je u Kini napravljeno 40 odsto njenih proizvoda.
Odluka Trampove administracije da izuzme pametne telefone, rutere, opremu za proizvodnju čupova i određene računare i laptopove iz takozvanih recipročnih carina Kini usledila je posle nedelju dana turbulencije na američkim tržištima.
Izuzeci su velika pobeda za američke tehnološke kompanije kao što su "Epl", "Envidija" i "Majkrosoft" čije su akcije pale prošle nedelje. Laptopovi i pametni telefoni bili su najvredniji uvoz iz Kine prošle godine, ukupno 74 milijardi dolara.
Amerikanci će ipak osetiti "ubod" Trampovoh carina, upozorava je Čed Baun, saradnik Instituta za međunarodnu ekonomiju Peterson.
Carine znače da će hlađenje u letnjim mesecima biti skupo za one Amerikance koji se već nisu pripremili - devet od 10 električnih ventilatora kupljenih iz inostranstva u SAD prošle godine došlo je od Kine, kao i 40 odsto klima. Kina dominira na globalnom izvoznom tržištu za oba ova artikla.
Amerikanci koji razmišljaju o kupovini nove mikrotalasne, takođe će se suočiti sa potencijalnim povećanjima cena; 90 odsto onih uvezenih u SAD prošle godine došlo je iz Kine, a Peking kontroliše tri četvrtine globalnog izvoznog tržišta.
Kineska dominacija toliko globalnog izvoza znači da pronalaženje alternativnih proizvođača neće biti jednostavno, rekla je "Fajnenšel tajmsu" Ali Renison, iz konsultantske kuće "SEK njugejt".
- Američka i zapada preduzeća prebacuju svoje lance za snabdevanje iz Kine u druge azijske zemlje poslednjih godina - rekla je ona.
- Ali sa toliko kineskih sirovina i komponentnih delova koji se koriste za proizvode koje sastavljaju, mnogo će zavisiti od toga koliko su ta pravila za proizvod specifična i koliko su države naklonjene Americi.
biznis.kurir.rs/RT
ZABRANJUJE SE SELFI ISPRED ŠPANSKE ATRAKCIJE! Nigde se ne skupi više turista, hoće li nastaviti da dolaze?