TRAMP VRATIO UGALJ NA VELIKA VRATA: Sve veće potrebe za strujom, a sve će iznenaditi šta se krije iza toga
Predsednik Saveza energetičara profesor Nikola Rajaković rekao je da Trampove odluke predstavljaju poremećaje.
Odluka američkog predsednika Donalda Trampa o većem korišćenju uglja otvorila je polemike o usporavanju svetske energetske tranziciji i klimatskim obavezama. Predsdenik Saveza energetičara profesor Nikola Rajaković rekao je da Trampove odluke predstavljaju poremećaje, ali da se streteška opredeljenja ka dekarbonizovanoj energetici nastavljaju.
Međunarodna agencija za energetiku upozorava na rast potrošnje i struje i gasa. Svi ti globalni izazovi menjaju energetska tržišta pa i Srbija mora da uskladi svoje energetske investicije i projekte sa novim oklonostima.
I dok svet stremi smanjenju korišćenja uglja, predsedik Sjedinjenih Država Donald Tramp vraća ga na velika vrata. To pravdaju većom potrebom za električnom energijom koju zahteva veštačka inteligencija.
Predsednik Saveza energetičara profesor Nikola Rajaković smatra da sve to utiče na globalno tržište i da su uneti značajni poremećaji, kao i da se preispituju mnoge investicije.
Međutim, kako je istakao, glavni trend i dalje ostaje i postupno odustajanja od fosilnih goriva bez obzira na Trampove odluke sa kojim, kako kaže, i mnogi američki naučnici ne dele mišljenje.
Pored toga postoji i drugi problem - razvoj solarne energije zavisi od uvoza iz Kine, a nove carine mogu da zaustave izvoz.
Profesor Rajaković objašnjava da bi izgradili solarnu ekektranu dominantno ste zavisni od Kine, jer većina potrebnih delova dolazi s azijskog kontinenta. Prema njegovim procenama, tako će biti i narednih deset godina.
Evropa i dekarbonizacija
Rajaković ističe da sve ovo znači da će carine poremetiti i te tokove, a da Evropa mora da ide brže u proces dekarbonizacije.
Na pitanje koliko ta dešavanja mogu da uspore tranziciju ka čistoj energiji, profesor je istakao da će delom uticati, ali da i dalje 2050. godina ostaje cilj.
Iako imamo značajne pomake u obnovljivoj energiji, Srbija zavisi od uglja.
- Interesantno je da je bila zabrinjavajuća situacija pre kovida, pa su stigli ratovi, Tramp i njegove odluke i kad se sve to sagleda, iako je takva situacija ima razloga za optimizam. Tehnologije su sazrele, još se oslanjamo na ugalj, gas nije rekao poslednju reč. Ima pomaka, slika nije tako pesimistična, a pred energetikom se otvaraju nove perspektive - istakao je profesor Rajaković.
Značaj infrastrukturnih projekata
Najavljene sankcije NIS-u kao i sve druge zahtevaju dodatna prilagođavanja. Ministarka energetike najavljuje ažuriranje planova energetske infrastrukture, jer smo uvozno zavisni i od nafte i gasa.
Rajaković je rekao da su posebno značajni infrastrukturni projekti – naftovodi, gasovodi, hidroelektrana Bistrica.
- Srbija ima ozbiljnu šansu da se infrastrukturni projekti stave u funkciju moramo puno raditi - naveo je.
Savetuje da mnogi privredni subjekti treba da pribegavaju ideji da deo energije obezbede solarnim putem i tako ublaže druge tokove i probleme.
Sledeće sedmice je i Međunarodno savetovanje energetičara na Zlatiboru.
Tim povodom, profesor Rajaković kaže da je ovo 40. jubilarno savetovanje Saveza energetičara, da će imati četiri panela 130 naučnih radova, elitne predavače, profesore iz inostranstva.
biznis.kurir.rs/RTS
OTAC I SIN 3 GODINE VARALI RESTORANE! Hranili se kao milioneri, a jeli za džabe - Konobari naseli na glupu foru