ŠTA ĆE BITI S CENOM STANOVA U BEOGRADU? Stručnjaci za nekretnine otkrivaju zašto ne bi trebalo da se radujemo njihovom padu
Cene kvadrata ne padaju, ali su cene zakupnina u poslednja tri meseca neznatno pale.
Čini se da cene stanova u Beogradu uvek rastu, ali prema izveštajima pojedinih agencija za nekretnine, cene zakupnina stanova ipak padaju.
Eksperti su izričiti u oceni da cene kvadrata ne padaju, ali navode da su cene zakupnina u poslednja tri meseca neznatno pale, ali da se ne može govoriti o fundamentalnom padu.
Investicioni savetnik Nikola Seneši rekao je da su cene kvadrata u Beogradu ostale na istim pozicijama na kojima su bile, ali da inflacija pravi razliku između realnih i apsolutnih cena.
"Poenta je da je beogradsko tržište nešto življe nego prethodne godine, bez obzira na sva dešavanja koja postoje i da se menja fokus od onih skupih delova grada o kojima smo pričali nekoliko godina ka delovima grada koji su prijemčivi, obodnim delovima grada, gde se može kupiti stan za 100, 120 hiljada evra i samim tim u broju transakcija to na neki način menja odnos ponude i tražnje", objasnio je Seneši.
Procenitelj Milić Đoković je prilično jasan u oceni – nema pada cene kvadrata u Beogradu.
"To je nepovratan proces. Kada se neka cena podigne, jako se teško spušta. Osim u nekim vanrednim situacijama, nekih vanrednih denominacija, ratova i ostalo. U krajnjem slučaju, povećane su nam plate, primanja i sve ostalo. Ne znatno, ali su povećana. Kad kažete, podigla se cena za tri posto, na 2.000 evra tri posto je 60 evra, a tri posto na platu od 100.000 dinara je 3.000 dinara. Pa je stvar u brojevima", rekao je Milić Đoković.
"Cene zakupa stanova u poslednja tri meseca malo pale"
Nikola Seneši je, govoreći o cenama iznajmljivanja stanova u Beogradu, rekao da su, prema statistici koju oni prate, u poslednja tri meseca te cene malo pale.
"To nije fundamentalni pad tržišni, to je pad zbog tekućih dešavanja u zemlji, odnosno pre svega u Beogradu i Novom Sadu, ali cene zakupa nekretnina u kontinuitetu prate inflaciju i to što neko kaže da je imao pre 10 godina cenu koja je sada duplirana, manje-više je toliko umanjena i vrednost novca i to je trend svuda u svetu", naveo je Seneši.
Milić Đoković je rekao da se 30 godina bavi nekretninama i da su cene iznajmljivanja stanova pale možda samo 1999. godine kada je bilo bombardovanje, kao i 2009. i 2010. godine, ali da je to na nivou statističke greške.
Seneši je istakao da će na cenu zakupa i cenu kvadrata uticati način na koji će se Beograd razvijati.
"Beograd odlazi polagano tamo gde mu ide infrastruktura. Najveći deo novogradnje, koja će povući i zakup na tržišni nivo, kreće se u pravcima ka Ekspu, Surčinu, Jakovu, gde se već pojavljuje potpuno drugi koncept stanovanja. Kuće u nizu, manja gustina, takozvane zatvorene zajednice i to će negde uticati i na cenu samog kvadrata, na strukturu stanova koji će biti manji i naravno na cene zakupa", istakao je Seneši.
Ocenio je da cene zakupa u budućnosti, u svakom slučaju, neće padati.
"Ne treba da se radujemo padu cena nekretnina"
Milić Đoković je, govoreći o cenama stanova u zemljama okruženja, istakao da to nije realno poređenje.
"Mene jako nervira kada se upoređujemo sa Sarajevom, sa Podgoricom, sa Skopljem. Mi smo za njih vasiona. Cene su realne čim se nekretnine prodaju. To je zakon tržišta. Dokle god je veća potražnja od ponude, cene će ići nagore. Kad se ta akumulacija stanova i nekretnina napravi da bude više stanova, više nekretnina nego kupaca, one će stagnirati i pasti", rekao je Đoković.
Poručio je da ne treba da se radujemo padu cena nekretnina, jer to znači da idemo u recesiju i da smo u krizi. Napomenuo je da gde god da se kupi stan u Beogradu, ali i u ostatku Srbije, kupac će imati pasivan prihod.
Koje lokacije se preporučuju u narednom periodu
Nikola Seneši je naveo da najviše projekata ima na pravcu auto-puta "Miloš Veliki", između budućeg nacionalnog stadiona i Bloka 46, a da će dogodine poželjne lokacije biti Makiš i Železnik, a da trenutno ima dobrih projekata na Zvezdari i u Mirijevu.
"Uvek gledajte kako će se kretati infrastrukutra, kako će se poboljšavati kvalitet života, gde je vazduh nezagađen i mislim da su to ti logički pravci koji se udaljavaju od centra", poručio je Seneši.
Kurir.rs/RTS
ZNATE LI KOLIKO BI DANAS KOŠTAO "STOJADIN"! Vozila ga cela Juga, a 1972. prodavan je za oko 2.000 dolara