Slušaj vest

Američke berze su u novom padu posle istorijskog uzleta u sredu, kada je predsednik SAD Donald Tramp objavio da za 90 dana odlaže uvođenje svojih "recipročnih" carina svetu.

Opozicione američke Demokrate u Senatu traže da vladina Kancelarija za etiku prouči da li je iko finansijski profitirao time što je unapred znao da će Tramp doneti odluku o privremenom suspendovanju drastičnog povećanja carina.

Berzanski indeks S and P 500 opao je jutros za 2,3%, dan pošto je skočio za čitavih 9,5%, što mu je treći najveći skok od 1940. godine.

Industrijski indeks Dou Džouns opao je za 685 procentnih poena, a kompozitni indeks Nasdak za 2,9%.

Asošiejted pres ova kretanja tumači kao znak da Vol Strit odmerava svetski trgovinski rat koji se možda ohladio, ali i dalje preti privredi. Pad vrednosti nije sprečio ni izveštaj o inflaciji koja je bolji od očekivanog.

Kada su nove carine stupile na snagu, Tramp je pisao na društvenim mrežama da je to "veliki dan za kupovinu", ali je manje od četiri sata kasnije proglasio "pauzu" u uvođenju carina. Potom je vrednost deonica na berzama naglo skočila.

U pismu šefici osoblja Bele kuće Suzi Vajls i vršiocu dužnosti kancelarije za etiku Džejmisonu Griru, senatori Demokrata Adam Šif iz Kalifiornije i Ruben Galego iz Arizone su tražili "hitnu istragu da li su se predsednik Tramp, njegova porodica ili drugi pripadnici administracije upuštali u insajdersku trgovinu ili druge ilegalne finansijske transakcije".

Demokrate nemaju moć da iznude pokretanje istrage, ali se nadaju da će skrenuti pažnju na slučaj mogućeg profitiranja od predsednikovih najava.

Širom sveta cene na berzama su skočile čime su investitori izrazili olakšanje zbog Trampove odluke da privremeno odustane od skoka američke carine na uvoz robe i usluga u SAD.

biznis.kurir.rs/Beta