Slušaj vest

U hrvatskim kompanijama koje izvoze u SAD već razgovaraju sa svojim američkim partnerima. Nakon najave uvođenja carinske stope od 20 posto na izvoz iz EU u SAD iz hrvatskih kompanija pojašnjavaju kako je sada ključna informacija koliko će ta carinska stopa iznositi po tarifnim brojevima odnosno po delatnostima.

Dakle, za neke delatnosti može iznositi i manje od 20 posto. Međutim, svi već sada ističu da će zbog recipročnih mera posledice za evropsku privredu biti ozbiljne. Hrvatska nije veliki izvoznik u SAD, ali je to tržište za neke kompanije vrlo važno. Potencijalno još veći problem je to što će u situaciji gubitka dela tržišta u SAD-u mnoge evropske moćne kompanije napadati i hrvatsko tržište te tako ugroziti hrvatsku privredu.

Karlovački proizvođač pištolja i jurišne puške HS Produkt jedan je od najvećih hrvatskih izvoznika na tržište SAD-a. Izvoz ove kompanije premašuje 100 miliona dolara godišnje. Naravno, zavisno od godine. Ove godine bi trebao da iznosi oko 140 do 150 miliona dolara.

Željko Pavlin, predsednik uprave HS Produkta pojašnjava da je iznos od 20 posto carina na evropske proizvode za sada opšti te da treba pričekati kolike će one biti po tarifnim brojevima pa će se videti koliko će koji sektor biti pogođen.

Pavlin nam je otkrio da već razgovaraju sa svojim partnerima u SAD-u, ali da za sada nitko konkretno ne zna kako će se ove odluke odraziti po pojedini sektor. Ako to doista bude stopa od 20 posto, ističe, to neće biti nikako dobro po poslovanje HS Produkta.

"Tržišni zakoni su takvi da nešto možete možda pregovorima s partnerima ublažiti, ali je činjenica da niko nije imao marže od 20 odsto da može ublažiti posledice ovakvih odluka. Kompanije rade s oko pet do 10 procenata zarade. Zato Vlada RH treba da se pozabavi zaštitom domaćih firmi, a ne da čeka šta će uraditi EU. Očekivano je da će svaka pojedina zemlja dati prioritet svojim strateškim industrijama u odnosu na zajedničke politike.To je već vidljivo. Ako Vladi RH nije važno koliko će ljudi ostati bez posla zbog ovakvih odluka onda je to neki drugi problem. Poslovi na američkom tržištu su za neke hrvatske firme vrlo važni a tu su i indirektne posledice. Bez posla može ostati preko hiljadu radnika, a tu su i kooperantske firme", pojašnjava Željko Pavlin.

U Podravci kontinuirano prate promene koje predlaže i donosi američka administracija te, u skladu s potrebama, prilagođavaju svoje prodajne strategije.

"Podravka analizira i najnovije mere, kojima ćemo se, kao i uvek, prilagođavati poštujući sve propise koji vrede u državama u kojima posluje. Podravka je snažna i stabilna kompanija, a ostvareni rezultati omogućuju joj da iskoristi nove prilike, ali i uspešno prevlada potencijalne izazove u dinamičnom globalnom poslovnom okruženju.Tokom 2024. godine Podravka je zabilježila značajan rast prihoda na američkom tržištu te je naša namera i dalje da nastavimo da plasiramo svoje proizvode na tom tržištu, kao i da pružamo usluge distribucije za druge kompanije. Važno je naglasiti da Podravka svoje proizvode distribuira u više od 60 zemalja sveta. Upravo ovako široka rasprostranjenost predstavlja najbolji jamac stabilnosti i rasta ukupne prodaje te pruža podršku u savladavanju izazova na pojedinačnim tržištima“, istakla je Martina Dalić, predsednica Uprave Podravke.

Poznati istarski vinar Ivica Matošević izvozi određene količine svojih vina na tržište SAD-a. Ne smatra, doduše, da će uvođenje carina direktno pogoditi njegovu tvrtku jer i bez tog izvoza, njegova tvrtka Matošević vina, može stabilno poslovati.

Matošević vidi druge posledice uvođenja carina na evropske proizvode.

“Uvođenje carina na evropske proizvode jako će pogoditi francuske, talijanske i španske proizvođače vina koji izvoze velike količine vina na tržište SAD. Za očekivati je da će oni izgubiti dio tog tržišta koji će pokušati nadoknaditi i kroz hrvatsko tržište. To su moćni proizvođači koji imaju velike marketinške proračune i snagu da mogu osvojiti bilo koje tržište. Zato je na hrvatskom vinskom sektoru veliki izazov, kako sačuvati domaće tržište. Dakle, nas čekaju aktivnosti vezane uz popularizaciju domaćih proizvoda na domaćem tržištu“, mišljenja je Ivica Matošević.

Postirska Sardina izvozi riblje konzerve na američko tržište. Predsednik Uprave Kristijan Zanki kaže da to u ovom trenutku nisu značajne količine, ali su za iduću godinu planirali izvoz sveže tune u SAD.

"To je razlog zbog kojeg pomno pratimo razvoj situacije“, kazao je Zanki.

Najveća farmaceutska kompanija u hrvatskom vlasništvu JGL trenutno nije prisutna na američkom tržištu.

"Međutim, kao globalno orijentisana kompanija, pomno pratimo sve regulatorne i trgovinske promene koje mogu uticati na naše dugoročne strateške odluke. Uvođenje carina na proizvode iz EU svakako je važan faktor koji uzimamo u obzir u našim analizama potencijalnog ulaska na to tržište", istaknula je Eva Usmiani Capobianco, predsednica upravnog odbora JGL.

Kurir Biznis/Jutarnji.hr