TRAMP POKREĆE BORBU PROTIV ANTISEMITIZMA: Zamrznuće 9 milijardi $ Harvardu, reputacija im ugrožena
Najnovije eskaliranje protiv elitnih univerziteta usledilo je nakon nedavnog povlačenja sredstava sa Univerziteta Kolumbija.
Administracija Donalda Trampa pokrenula je pregled mera za borbu protiv navodnog antisemitizma na UniverzitetuHarvard, što bi moglo da zamrzne do 9 milijardi dolara federalnih sredstava za ovu instituciju.
Ministarstva za obrazovanje i zdravstvo i ljudske usluge, kao i Generalna služba za upravljanje, saopštila su u ponedeljak da su započela "obuhvatan pregled federalnih ugovora i grantova na Univerzitetu Harvard i njegovim povezanim institucijama" kao deo zajedničke radne grupe za borbu protiv antisemitizma.
Linda McMahon, sekretarka za obrazovanje, izjavila je u saopštenju: "Neuspeh Harvarda da zaštiti studente na kampusu od antisemitističke diskriminacije – dok istovremeno promoviše podeljujuće ideologije u odnosu na slobodnu istragu – ozbiljno je ugrozio njegovu reputaciju."
Ona je dodala da će vlada "sarađivati sa relevantnim agencijama za ugovaranje kako bi procenila da li bi trebalo izdati naredbe o obustavi rada". Saopštenje je navelo da će pregled obuhvatiti 256 miliona dolara u ugovorima i 8,7 milijardi dolara u višegodišnjim obavezama na osnovu grantova "kako bi se osiguralo da univerzitet bude u skladu sa federalnim propisima, uključujući odgovornosti u vezi sa ljudskim pravima".
Tramp i Republikanska stranka pokrenuli su seriju napada na visoko obrazovanje, optužujući ga za "budalaste" ideologije i preteći širim merama, uključujući istrage o antisemitizmu i potencijalne poreze na univerzitetske fondacije.
Ovaj potez u ponedeljak dolazi uprkos nedavnim preventivnim potezima Harvarda kako bi izbegao ove mere. Univerzitet je uspostavio radnu grupu za antisemitizam, nedavno je rešio tužbu studenata koji su optuživali kampus za antisemitizam, smenio lidera fakulteta sa svog Centra za bliskoistočne studije i otkazao partnerstvo sa Univerzitetom Birzeit na Zapadnoj obali.
Takođe je obećao da će objaviti godišnji izveštaj o svom napretku u vezi sa diskriminacijom ili uznemiravanjem. Ipak, suočava se sa pravnim postupkom i posebnim ispitivanjem od strane federalne vlade.
Kirsten Weld, šefica nedavno osnovanog univerzitetskog ogranka Američke asocijacije univerzitetskih profesora, nazvala je najnoviji potez vlade "bezuslovno destruktivnim" i rekla: "Ovo je napad na ceo sektor, na civilno društvo i demokratsku kulturu u SAD."
"Sad smo videli da je strategija Trampove administracije da pojedinačno napada institucije jednu po jednu," rekla je ona. "Oni se neće zaustaviti. Jedini način napred je da institucije koordiniraju i rade zajedno kroz ceo sektor kako bi razvile ujedinjeni front i zajedničku strategiju za suprotstavljanje ovim napadima."
U znak da Harvard planira da sarađuje sa vladom, Alan Garber, predsednik univerziteta, rekao je da će Harvard "sudjelovati sa članovima vladine radne grupe za borbu protiv antisemitizma kako bi osigurao da oni imaju potpuni izveštaj o onome što smo uradili i o merama koje ćemo preduzeti u budućnosti u borbi protiv antisemitizma".
On je dodao: "Još uvek imamo mnogo posla."
Ovo poslednje eskaliranje napada na elitne institucije višeg obrazovanja usledilo je nakon povlačenja 400 miliona dolara federalnih grantova sa Univerziteta Kolumbija, koji je napravio niz ustupaka nakon zahteva za promene u upravljanju i disciplini protiv studenata koji su protestovali.
Akcije Kolumbije, koje su dovele do ostavke njenog drugog predsednika od 2023. godine, još nisu dovele do vraćanja bilo kog novca od grantova.
Vlada je takođe zamrzla 175 miliona dolara sredstava za Univerzitet Pensilvanije, navodno u vezi sa dozvoljavanjem transrodnim sportistima da učestvuju u ženskom sportu u skladu sa tadašnjim smernicama.
Sean Keveney, vršilac dužnosti generalnog savetnika Ministarstva zdravlja i ljudskih usluga, rekao je u ponedeljak: "Radna grupa će nastaviti svoje napore da iskoreni antisemitizam i da ponovo usmeri naše institucije višeg obrazovanja na osnovne vrednosti koje podržavaju liberalno obrazovanje."
Harvard ima fondaciju vrednu više od 50 milijardi dolara, koja je, kako zvaničnici naglašavaju, namenjena za specifične izdatke, uključujući finansijsku pomoć. Početkom ovog meseca, univerzitet je najavio proširenje podrške koje će omogućiti besplatno obrazovanje za studente sa porodičnim prihodima od 100.000 dolara godišnje ili manje.
Nekoliko desetina profesora prava sa Harvarda izjavilo je u pismu studentima prošle nedelje protiv "ozbiljnih izazova vladavini prava" koje predstavljaju postupci Trampove administracije prema pravnim firmama i kažnjavanje ljudi "zbog zakonitog izražavanja mišljenja o pitanjima od javnog interesa".
BiznisKurir/Financial Times
ZAVIRITE U ČUVENI NAPUŠTENI HOTEL, SIMBOL BIVŠE SFRJ: Sala se i sada koristi za venčanja - Hit na mrežama