Slušaj vest

Pripreme za turističku sezonu u Hrvatskoj traju dugo i uveliko se već traže radnici. Međutim, kako je objasnila zamenica direktora Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, posla ima ali radnika ne. Postavlja se pitanje kakve će biti sezona. 

- Nadam se da je kao i prošle godine, što se tiče radne snage za sezonu, pripreme su već počele. Januar je mesec kada imamo najviše objavljenih oglasa za traženje radnika za sezonsko zapošljavanje, što pokazuje da se poslodavci veoma ozbiljno pripremaju za to. Ovi oglasi se pojavljuju od januara do maja/juna i njihov broj opada poslednje tri-četiri godine - rekla je Ivana Mehle, zamenica direktora Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

On navodi da je 2022. godine za sezonu bilo potrebno 30.000 radnika za šest meseci, a prošle godine je bilo samo 21.000 — za trećinu manje.

- Zakon o strancima je 2022. godine relaksiran i poslodavci su lakše pronalazili radnike iz trećih zemalja, što se odrazilo i na broj potrebnih radnika unutar Hrvatske. Potreba za određenim brojem radnika se svakako ne smanjuje, s obzirom na to da se povećava kvalitet turističkih usluga - dodaje Mehle.

Koje industrije imaju najveću potrebu za radnicima?

Mehle je otkrila koje industrije imaju najveću potrebu za radnicima.

- Što se turizma tiče, najtraženija zanimanja su smeštaj, priprema hrane i usluga. Na drugom mestu su administrativne i prateće delatnosti — to su delatnosti koje obuhvataju rent-a-car, turističke agencije, agencije za zapošljavanje, usluge održavanja objekata, uređenje... Na trećem mestu je transportno-skladišna delatnost - nastavlja Mehle.

shutterstock_2257689603.jpg
Foto: Shutterstock

- Osim turizma, svi građevinski profili su veoma traženi i to rezultira nedostatkom radnika iz uvoza. U Hrvatskoj tradicionalno nemamo građevinske radnike, nismo ih imali ni u prošlosti, a nemamo ih ni danas. Uvoze se uglavnom iz Bosne, a sve više i iz dalekih zemalja.

Fokus je stavljen i na mlade učenike ugostiteljskih škola

Ona je objasnila i odakle dolazi najveći broj sezonskih radnika.

- Najviše radnika je iz trećih zemalja, znači sve što nije EU i Hrvatska, tradicionalno dolaze i iz Hercegovine, Bosne, Crne Gore, Makedonije. Jezik nas i dalje povezuje i olakšava rad. Ima mnogo radnika iz Nepala, Indije, Bangladeša i Filipina, a verujem da će ih biti još u budućnosti - objašnjava Mehle.

Sajmove organizuju resorno ministarstvo i Zavod za zapošljavanje na kojima poslodavci prezentuju šta rade i šta traže.

- U početku su sajmovi bili sajmovi poslova i predstavljali su razne aktivnosti. Sada, na samom početku godine, fokusirali smo se na sektor turizma i u prvoj polovini februara širom Hrvatske održali smo šest sajmova zapošljavanja, bili su u većim gradovima Zagrebu i Osijeku, kao i u Virovitici, Bjelovaru, Sisku i Požegi. Imali smo dobrog partnera — Hrvatsko udruženje poslodavaca, sa kojim smo dogovorili poslodavce koji će biti zastupljeni, a bilo ih je ukupno 23 - kaže Mehle.

shutterstock-2470446291.jpg
Foto: Shutterstock

A šta je sa poslodavcima?

Postavlja se pitanje da li su uspeli da se povežu sa poslodavcima:

- Poslodavci su veoma zadovoljni ovim sajmovima. Ove godine smo napravili blagi pomak sa registrovanih nezaposlenih lica na učenike završnih godina srednjih stručnih škola i studente. Broj nezaposlenih se svake godine smanjuje - kaže Mehle.

 Kako kaže, više su se obraćali stručnim školama za koje su takođe obilazili, pripremali učenike sa biografijama i objašnjavali im šta da traže.

- Očekuje se da će ovi mladi ljudi ove godine izaći na tržište rada, a sezona im je prilika da steknu prvo iskustvo. Svaki poslodavac koji prepozna dobrog zaposlenog sigurno će se potruditi da ih zadrži. Ne samo za sledeću sezonu, već i za stalni radni odnos - kaže Mehle.

Mehle je objasnio koliko se sezonaca vraća svake naredne sezone.

- Sezonski radnici su uključeni u meru aktivne politike zapošljavanja Stalni sezonski radnik. Primetili smo da je trend takav da su radnici skoro cele godine, tih devet meseci, ostvarivali pravo na rad kod poslodavca, a tri meseca su bili na evidenciji Zavoda za zapošljavanje - zaključuje Mehle.

Ona objašnjava kako se od ove godine ukida mera stalnih sezonskih radnika. „

- Ukidanje same mere nadoknadili smo mogućnošću da se ista lica zaposle kod istih poslodavaca kroz drugu meru aktivne politike zapošljavanja, a to je podrška pri zapošljavanju, jer bi bez promene određenih uslova u toj meri ova lica bila na evidenciji zavoda bez mogućnosti korišćenja produženog penzijskog osiguranja u periodu kada ne rade.

Kurir.rs/HRT