Slušaj vest

Aplikacija BlaBlaCar je popularna među vozačima i putnicima koji žele da dele troškove prevoza na dugim relacijama. BlaBlaCar omogućava korisnicima da nađu suputnike i podelе troškove puta, čime im pomaže da uštede novac, a istovremeno smanjuju broj vozila na putu. Međutim, uprkos njenoj sveprisutnoj upotrebi, zakonodavna regulativa u Srbiji u vezi sa korišćenjem ovakvih aplikacija nije dovoljno jasna, što može dovesti do nesuglasica sa inspekcijama i policijom, kao što je bio slučaj u nedavnom incidentu u kojem je vozač kažnjen i suočen sa oduzimanjem vozila.

Saobraćajna policija je kaznila vozača i oduzela mu vozilo na 90 dana zbog deljenja troškova prevoza sa putnikom sa kojim je stupio u kontakt preko aplikacije BlaBlaCar. Incident se dogodio tokom vožnje iz Šapca u Beograd, kada je vozač, kako pišu mediji, koristio aplikaciju u skladu sa njenim pravilima, ne ostvarujući nikakvu dobit.

Vozač je rekao da je svakodnevno putovao iz Šapca u Beograd zbog posla, a da je aplikaciju BlaBlaCar registrovao kako bi podelio troškove goriva. Prilikom vožnje sa jednim putnikom, vozilo je zaustavila saobraćajna policija. Nakon što je saobraćajni inspektor pregledao aplikaciju i potvrdio da je vozač oglasio vožnju putem BlaBlaCara, izdao je kaznu, a vozilu su oduzete registarske tablice i saobraćajna dozvola na 90 dana.

Vozač je pokušao da objasni da je aplikacija korišćena isključivo za deljenje troškova, a ne za naplatu prevoza, te da je njegova aktivnost potpuno legalna prema pravilnicima BlaBlaCara. Iako je dobio podršku od tima BlaBlaCar, koji je proverio njegov profil i vožnje, inspektor nije prihvatio ovu argumentaciju i nastavio sa postupkom.

Odluka policije izazvala je pitanja o zakonskoj regulativi koja se odnosi na korišćenje aplikacija poput BlaBlaCara. Naime, zakon o prevozu putnika nije jasno definisao kako ovakve usluge treba tretirati. Na sajtu BlaBlaCara jasno je istaknuto da vozači ne smeju ostvarivati profit putem aplikacije, već je dozvoljeno samo deljenje troškova.

Zakonska regulativa u vezi sa deljenjem troškova puta putem aplikacija kao što je BlaBlaCar u Srbiji nije jasno definisana. Prema trenutnom Zakonu o prevozu putnika, ne postoji precizno objašnjenje o tome kako bi trebalo tretirati usluge poput BlaBlaCara. Zakon se uglavnom odnosi na prevoz putnika u okviru javnog prevoza, dok specifična situacija kao što je deljenje troškova između vozača i putnika nije detaljno razrađena.

Aplikacija BlaBlaCar omogućava vozačima da dele troškove prevoza sa putnicima, ali je jasno naglašeno da vozači ne smeju ostvarivati profit putem ove aplikacije. Prema pravilnicima BlaBlaCara, vozači mogu koristiti aplikaciju samo kako bi podelili troškove puta sa putnicima koji se prijave da putuju zajedno. Korišćenje aplikacije u komercijalne svrhe ili za ostvarivanje dobiti smatra se nepravilnim i protivzakonitim.

guzva02-beta-milos-miskov.jpg
Foto: Beta/Miloš Miškov

Takođe, s obzirom na to da se u zakonodavstvu ne uzima u obzir specifičnost aplikacija za deljenje prevoza, mnogi vozači suočavaju se sa nesigurnostima u pogledu zakonskih posledica korišćenja ovih usluga, što može dovesti do nesuglasica sa inspekcijama i policijom.

Oduzimanje vozila na 90 dana, kao što je bio slučaj u ovom incidentu, može se izvršiti na osnovu Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima i drugih povezanih propisa, koji regulišu prekršaje u vezi sa saobraćajem. U konkretnom slučaju, oduzimanje vozila može biti zasnovano na sledećim osnovama:

Naplata prevoza na liniji gde postoji javni saobraćaj: Prema tumačenju saobraćajnog inspektora, ako vozač koristi privatno vozilo za naplatu prevoza na liniji koja pokriva rutu na kojoj postoji javni saobraćaj (npr. redovne linije autobusa), to se može smatrati kršenjem zakona o javnom prevozu putnika. Ako se prevoz naplaćuje ili postoji sumnja da vozač zarađuje kroz takve vožnje, to može biti razlog za oduzimanje vozila.

Korišćenje vozila u svrhu koja nije dozvoljena: Ako je vozač koristio vozilo u komercijalne svrhe, bez odgovarajuće licence ili odobrenja, kao što je naplata prevoza bez registrovanih uslova za profesionalni prevoz, to takođe može dovesti do oduzimanja vozila. Iako BlaBlaCar dozvoljava deljenje troškova, inspektor može smatrati da se vozač bavi prevozom bez odgovarajuće dozvole za profesionalni prevoz putnika.

Prekršaj u skladu sa pravilnicima o prevozu: Ako se prekrši zakon koji se odnosi na prevoz putnika, oduzimanje registarskih tablica i saobraćajne dozvole može biti izrečena kao privremena sankcija dok se ne reši postupak. Zakon ne prepoznaje specifično deljenje troškova putem aplikacija, pa može doći do nesuglasica oko tumačenja pravilnika, što može dovesti do takvih sankcija.
U ovom slučaju, oduzimanje vozila se zasniva na tvrdnji da je vozač pružao uslugu prevoza, što je regulisano zakonima o javnom prevozu i može se smatrati kao prekršaj koji zahteva privremeno oduzimanje vozila dok traje postupak.

Aplikacija BlaBlaCar postoji od 2006. godine. Osnovali su je Frédéric Mazzella, Nicolas Brusson i Francis Nappez u Francuskoj. Ideja je bila da se omogući deljenje vožnje među putnicima kako bi se smanjili troškovi putovanja i povećala efikasnost korišćenja vozila. Od tada, BlaBlaCar je postao globalni lider u oblasti deljenja vožnje, s prisustvom u više od 20 zemalja širom sveta.

BiznisKurir.rs