Slušaj vest

Od 2020. i početka pandemije koronavirusa, Britanija je ostala bez nešto više od dve hiljade pabova. Najviše ih je zatvoreno u Londonu prošle godine, ukupno 34, pokazali su konačni podaci.

U decembru, BBPA je procenila da je njih 55 stavilo ključ u bravu. Vlasnici su ih zatvarali pod pritiskom većih troškova, zaduživanja i visokih računa za energiju. Njihov problem je bila slabija tražnja, navode u udruženju, ističući da su građani više štedeli.

U aprilu će pabove pogoditi veći doprinosi za zdravstveno osiguranje i povećanje minimalne zarade, a BBPA procenjuje da će ih vladine budžetske odredbe koštati 650 miliona funti (781 milion evra).

Mnoga preduzeća od aprila će se suočiti sa još većim troškovima i zbog toga što će poreski krediti u sektoru ugostiteljstva, rekreacije i maloprodaje biti smanjeni sa 75 na 40 odsto.

Vlada bi, poručuju iz tog udruženja, trebalo da promeni i porez na imovinu preduzeća u gradskim centrima, uključujući pabove, kako bi rasteretila ovaj sektor.

Veliki broj zatvaranja pabova se može izbeći jer je promet dobar, naglasila je izvršna direktorka BBPA Ema Meklarkin.

"Građani žele da posećuju kafane, ali profit ugostitelja gutaju astronomski iznosi računa, a od aprila ih čekaju još veći troškovi", ističe Meklarkin.

Kurir Biznis/B92