Slušaj vest

Kako raste potražnja za ovim resursom, države bogate litijumom postaju geopolitički akteri od velikog značaja, jer kontrola nad njegovim rezervama može uticati na globalne lance snabdevanja i tržišne sile.

Trenutno, najveće svetske rezerve litijuma nalaze se u Latinskoj Americi, posebno u "litijumskom trouglu" koji obuhvata Argentinu, Boliviju i Čile. Ove zemlje sve više postaju ključni faktori u globalnim geopolitickim odnosima, a njihove odluke u vezi sa vađenjem i izvozom litijuma imaju dalekosežne posledice za međunarodnu trgovinu i politiku. S druge strane, velike sile poput Sjedinjenih Američkih Država, Kine i Evropske unije intenziviraju svoje strategije kako bi osigurale stabilne izvore litijuma, što dodatno komplikuje međunarodne odnose.

O značaju litijuma i njegovim rezrervama u Srbiji govorio je gost jutarnjeg programa Kurir televizije Redakcija Darko Obradović.

02:21
"SRBIJA MOŽE DA ZADOVOLJI SKORO PETINU POTREBA EVROPE ZA LITIJUMOM" Darko Obradović tvrdi: Ovo je istorijska šansa da naša zemlja ekonomski i bezbednosno ojača Izvor: Kurir televizija

- Kada pogledamo stanje u globalnim odnosima po pitanju ove kritične sirovine, mi bi trebalo da kažemo da je ovo velika razvojna šansa za Srbiju, zato što zbog geografske koncentracije ove retke sirovine raste značaj država koje su bliže centrima ekonomskog razvoja kojima je taj litijum potreban. S tim u vezi Srbija ima otprilike 17% litijumskih rezervi koje mogu zadovoljiti potrebe Evrope - rekao je Obradović i dodao:

- Međutim, mi ne koristimo našu prednost dovoljno u tom pogledu, jer ukoliko je održivo rudarstvo moguće, onda je apsolutno neodgovorno prema razvoju zemlje da mi vodimo debate koje podstiču dezinformacije i manipulacije. Srbija ima prednost da u 21. veku značajno pojača svoju nacionalnu bezbednost, svoju ekonomsku bezbednost i da pojača međunarodni uticaj zato što ima sirovinu, za koju Evropska unija, ali i ceo svet i Kina i Amerika kažu da je kritična.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

 A ŠTA KAŽE STRUKA ZA LITIJUM?

03:15
"Litijum je industrijsko postrojenje kao i svako drugo, procenjeni su rizici i napravljene mere za njih"  Izvor: Kurir televizija