Slušaj vest

Nekad simbol uspešnog poslovanja, danas samo bleda slika nekad velike kompanije. Plantažama već nekoliko godina ne cvetaju ruže, pa je tako u prvom kvartalu ove godine zabeležen minus od 1,2 milona evra, što je dovelo do ukupnog akumuliranog gubitka od 47 miliona evra.

I umesto da se menadžment ozbiljnije, kroz osvajanje novih tržišta i racionalnim upravljanjem resursima, pozabavi ovim problemom, kompanija je odlučila da proda deo zemljišta u svom vlasništvu.

Iako je novi mendžament došao u junu, sitaucija se značajno ne popravlja, pa su u Plantažama odlučili da gubitke nadomešćuju očajničkim potezima rasprodaje zemljišta.

Tako su iz kompanije 15. novembra objavili četiri poziva za javnu licitaciju za zemlju koja je od istorijskog značaja za ovu kompaniju.

vinograd.jpg
SEBASTIEN BOZON / AFP / Profimedia 

Ovde je ponuđena prodaja imovine od preko 10.000 kvadrata sa pratećom imovinom, među kojom je i konjički klub.

Radi se o Starom podrumu, i lokacijama u Donjim Kokotima, i Gornjoj Gorici, od preko 10.000 kvadrata zemljišta, među kojom je i konjički klub, tj. mestima početaka rada Plantaža, odakle se krenulo u osvajanje tržišta svetski poznatog brenda.

Ovaj deo zemljista o kojem je već pravljen plan oko njegovog osmišljavanja i aktiviranja, a koji bi dao značajnu dodatu vrednost za imidž i poslovanje Plantaža, sada ide na doboš kako bi se finansirale druge stvari u kompaniji.

Nakon ovakvog poteza postavlja se pitanje, kako to da, uprkos optimističnim najavama o novim uspesima Plantaža, novo rukovodstvo ne može osmisliti ovakav potencijal koju imovima Plantaža omogućava, već su krajnji dometi ovoga rukovodstva da samo vrši rasprodaju i to zemljista od velike i istorijske važnosti za kompaniju.

shutterstock-1567539760.jpg
Shutterstock 

Pravo je pitanje i da li se ovim slaže Vlada koja u ime države vrši vlasnička prava u “Plantažama” i resorno ministarstvo poljoprivrede.

No, njihovo “ćutanje” na ovako važnoj temi moguće je protumačitii kao “saglasje” sa ovakvom razornom politikom upravljanja državnom imovinom i državnim resursima.

Rasprodaja imovine sigurno neće dovesti u red oštećeno poslovanje Plantaža, uzrokovano prekomernim zapošljavanjima i nestručnim rukovođenjem važnog državnog resursa, već će dovesti do kratkoročnog krpljenja rupa u poslovanju, koje će na duže staze dovesti do katatrofalnih posljedica po kompaniju.

biznis.kurir.rs/Standard