Slušaj vest

Pad nemačke vlade i vandredni izbori su potencijalna politička nestabilnost u Nemačkoj koja bi mogla da utiče i na srpsku ekonomiju, s obzirom na značaj Nemačke kao jednog od glavnih trgovinskih partnera Srbije i jednog od najvažnijih investitora u zemlji, kaže za Kurir Biznis Miroslav Kojadinović, član nemačke državne Komisije o energetskoj efikasnosti (BundesVerband).

Ovaj Srbin, zaposlen u Bundestagu smatra da ukoliko dođe do političkih promena ili produžene nestabilnosti u Nemačkoj, moglo bi doći do sledećih izmena:

- Dobro je poznata činjenica da srpskoj ekonomiji mnogo znači podrška Nemačke u raznim razvojnim projektima. Ukoliko budu prisutne političke tenzije i nestabilnosti nemačke vlade, bojim se da će doći do zaustavljanja fondova i sredstva koje Nemačka usmerava ka Srbiji. Ključne tačke su slabljenje izvoza od kojeg Srbija profitira, i odlaganje investicija u različite nemačke projekte, a moglo bi doći i do pada evra što ne bi štetilo samo Srbiji nego i celoj EU - navodi Kojadinović.

Da podsetimo, naš stručnjak je posle septembarskih pokrajinskih izbora u Tiringiji i Saksoniji, na kojima je ekstremno desna stranka Alternativa za Nemačku (AfD) bila najjača ili druga najjača stranka, za naš portal komentarisao da je već tada poverenje u tržišnu ekonomiju ozbiljno narušeno:

- Očigledno veliki broj ljudi ima utisak da vladajuća koalicija "semafor" šteti zemlji. Semaforu se više ne veruje, građani smatraju da koaliciona vlada Olafa Šolca ne može da prepozna goruće probleme i da na njih adekvatno odgovori. Građani se osećaju izdano i nepoštovano - ocenio je tada Kojadinović.

Biznis.Kurir.rs