POKLANJA DOBAR AUTOMOBIL NA SAVET PASTORA: Zainteresovani samo treba da mu se jave, a iza toga leži ogromna PREVARA - pazite se!
Pojavila se još jedna od onih „nigerijskih prevara”, o kojima pišemo godinama unazad. Nekad davno stizali su nam mejlovi s porukama da smo dobitnici velikog nasledstva i da je potrebno samo da pošaljemo broj tekućeg računa, ili su nas mamili da se pretplatimo na servise koji su nam posle, za nepostojeće usluge, naplaćivali ogromne svote.
Кako piše „Novosađanin”, jer je auto, navodno, iz Novog Sada, odlučio je da putuje u Sjedinjene Američke Države, pošto je dugo bio u inostranstvu, i da pokloni prelepi automobil, jer mu je to predložio pastor.
- Moje ime je Lahmund Marko, želeo bih da doniram vozila (Tojota RAV4) - glasi opis oglasa objavljenog na sajtu za prodaju polovnih automobila.
Ako niste ništa razumeli, normalni ste.
Ovo je još jedna od onih „nigerijskih prevara”, o kojima pišemo već 15 godina. Nekad davno stizali su nam mejlovi s porukama da smo dobitnici velikog nasledstva i da je potrebno samo da pošaljemo broj tekućeg računa, ili su nas mamili da se pretplatimo na servise koji su nam posle, za nepostojeće usluge, naplaćivali ogromne svote.
Šta je cilj ovih oglasa?
- Socijalni inženjering predstavlja sve pokušaje da vas neko prevari, da vam ukrade podatke, iznudi novac. S razvojem tehnologije, ovi napadi postaju sve sofisticiraniji i teže ih je provaliti. Obično u tome učestvuju strane firme koje sada koriste ChatGPT za prevođenje - rekla je nedavno Ina Poljak, psihološkinja koja je specijalizovana za socijalni inženjering.
Ovaj „Novosađanin” nije završio kurs srpskog jezika, niti istoriju: korišćenje pastora moglo bi da prođe u multikonfesionalnom Novom Sadu, ali je onda ćirilica malo problematična.
Dobro, ni padeži baš nisu u saglasju, a ni mentalna sadržina, pošto je naš Marko malo u Srbiji boravio kao stručnjak, pa mora da ide u SAD, pa zato poklanja „predivni automobil”, i to na pastorov savet, ako smo se dobro probili kroz gomilu loše sklepanih rečenica.
A i nije poklon, zainteresovani treba da „ispljunu” hiljadu evra. I slika automobila je, verovatno, ukradena.
Iako nije lingvista, naš Marko je stručnjak za automobile. Sve je lepo i detaljno popunio: i godište i kubikažu, čak imamo i opis unutrašnjosti i izgleda sedišta. Doduše, provučeno je malo kroz one tabele da on nije vlasnik vozila, ali ko će da mari kad je cena povoljna, samo poziv vas deli od ove savršene prilike.
Navodni poklon, stvarna prevara
Do sada smo dobijali i SMS poruke od „Pošte”, na meti su redovno banke i javne institucije, „oglašavao” nam se i NIS, prodavali su nam zamenu za bubrege i preko Fejsbuka i Instagrama, imamo čak i primere pretnjama osvetničkim fotografijama. Da poklanjaju automobile novi je metod, pravo osveženje.
Svi ovi marifetluci imaju zajedničko ime: socijalni inženjering. A kad smo kod poziva, ako ste zainteresovani za ovo vozilo, naravno, treba da kontaktirate sa prodavcem preko Vajbera.
Кako od ovog meseca nema više skrivenih brojeva, prosto ukucavanje ponuđenog broja telefona otkriva da se iza njega krije „Frizijac Кragujevac”.
Ako je stvarno iz Кragujevca i frizira automobile, možda još dobro i prođete. Međutim, po svemu sudeći, Frizijac je ipak neki Nigerijac: ova zemlja poznata je po prevarama koje uključuju različite oblike onlajn prevara putem imejla, SMS-a i društvenih mreža.
Neke od ovih prevara povezane su s kriminalnim grupama iz Rusije. Fišing, o kome smo više puta pisali, „specijalnost” je kineskih prevaranata, a Indija, koja je jedna od vodećih zemalja u IT industriji, poznata je i po svojoj „mračnoj strani”, jer odatle dolaze brojni SMS prevaranti.
kurir.rs/Dnevnik
PRLIĆI VEĆ ČETVRT VEKA ZARAĐUJU OD OVE UNOSNE BILJKE: Traži minimalna ulaganja, ne napadaju je bolesti i insekti - Na svom imanju uzgajaju 800 sadnica