KO UZIMA PARE ZA 400.000 LAŽNIH KOŠNICA? Popis otkrio razliku u stvarnom stanju i broju prijavljenih pčelinjih društava
Za 400.000 košnica država je dodeljivala subvencije iako one u stvarnosti ne postoje, saznaje Kurir. Ovu prevaru otkrio je Popis poljoprivrede iz 2023. godine kada je utvrđeno da se ne poklapaju podaci iz Uprave za veterinu i stvarnog stanja na terenu.
Naime, kako tvrdi Rodoljub Živadinović, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije, popis poljoprivrede je pokazao da zvanično postoji oko 1,2 miliona košnica, dok se u Upravi za veterinu vodi oko 1,6 miliona.
- Mi ne znamo da li je loše urađen popis ili je neko varao, pa je 400.000 košnica lažno prijavljeno. Pre par godina prijavili smo sami sebe i rekli da neko ovde muti i laže i tražili smo da pohvataju lopove i da pare koje idu prevarantima podele pčelarima. Bilo je reakcija i neki su i pronađeni - kaže Živadinović.
On objašnjava da se ovakve stvari dešavaju tako što prevarant u dogovoru sa veterinarom dogovori da kobajagi obeleži košnice kojih nema i onda za njih traži subvencije.
- Država svake godine odvaja sve više para, prošle godine subvencije su bile 800 dinara po košnici, a ove 1.000. Hoćemo da eleminišemo kriminalce i da pare idu pravim pčelarima. Imali smo sastanak sa ministarkom poljoprivede Jelenom Tanasković i premijerkom Anom Brnabić i predložili da se prijava košnica digitalizuje i taj naš predlog je prihvaćen i čeka se realizacija - nastavlja naš sagovornik.
On ističe da bi se digitalizacijom rešili i problemi koji postoje oko selidbe pčela na pašu.
- Kada bi se selidba košnica digitalizovala onda bi uz pomoć GPS-a pčelari u svakom tenutku znali gde se nalaze susedni pčelinjaci. Tako bi se postigli veći prinosi meda, a i smanjio bi se prenos bolesti - ističe on.
Proizvodnja meda je, prema podacima iz Popisa poljoprivede iz 2023. bila jedini segment agrobiznisa koji je imao rast u odnosu na podatke iz 2018. godine, a, kako tvrdi Ševarlić, bio bi još uspešniji kada bi se nepostojeće košnice eliminisale i subvencije dobijali samo pravi pčelari.
- Za razliku u broju koštnica odgovorni su pre svega podnosioci netačnih prijava, a zatim nadležne veterinarske službe koje kontrolišu brojno stanje i izdaju potvrdu o broju košnica pčela. A mogla bi da pripomognu u velikoj meri i lokalna udruženja pčelara koja najbolje poznaju situaciju na svom području. Trebalo bi da Savez pčelarskih organizacija u saradnji sa Upravom za agrarna plaćanja učine javno dostupnim sve podatke o registraciji, a to bi trebalo da se učini za sve druge korinsike subvencija - ističe Ševarlić.
Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nismo dobili odgovore na pitanja u vezi sa razlikom u prijavljenom i stvarnom broju košnica.
Bonus video:
"VAŽNO JE DA SE POVEZUJEMO" Vučićev govor na Sajmu "Vinska vizija Otvorenog Balkana": Malo koji deo naše privrede je snažno napredovao kao vinarska industrija