8 VRSTA MEDA U SRBIJI IMA OZNAKU GEOGRAFSKOG POREKLA: Samo proizvodi sa spiska garantuju kvalitet, dve stvari su jako važne
Srbija ima osam vrsta meda s registrovanom oznakom geografskog porekla: homoljski, fruškogorski lipov med, kačerski, đerdapski, vlasinski, deliblatski i rtanjski, kao i med s Tare.
Rtanjski med je početkom ove godine dobio prvog ovlašćenog korisnika. Reč o udruženju „Lokalna akciona grupa Rtanj” iz Sokobanje, koja za sada okuplja 30 individualnih proizvođača ovog meda koji su prošli proces sertifikacije. Individualni proizvođači su kroz sertifikaciju potvrdili geografsko poreklo, kao i garantovan kvalitet i specifična svojstva rtanjskog meda koji proizvode.
Kako je preneo „Agroklub”, rtanjski med je zaštićena geografska oznaka za višecvetni med koji se proizvodi isključivo na delovima teritorija Sokobanja i Boljevac, odnosno na definisanom geografskom području planine Rtanj.
Ističe se da je zahvaljujući florističkom bogatstvu planine Rtanj, na kojoj se nalazi 17,55 procenata ukupnog broja vrsta i podvrsta flore Srbije, u rtanjskom medu analizom identifikovano čak 96 tipova polena.
Takođe, u flori planine Rtanj utvrđeno je 25 endemičnih vrsta i podvrsta flore što predstavlja pokazatelj izuzetne originalnosti geografskog područja na kojem se proizvodi rtanjski med, istaknuto je na sajtu Zavodu za intelektualnu svojinu.
Boja ovog meda varira od svetlo oker žute do boje svetlog ćilibara, a ukus se razvija od umereno kiselog preko umerenog do intenzivnog slatkog.
Oznake geografskog porekla su zajednički naziv za dve vrste oznaka: ime porekla i geografsku oznaku kojima se označavaju prirodni proizvodi (voda, kamen itd.), poljoprivredni (kupus, beli luk, malina…), prehrambeni proizvodi (sir, kulen, kobasica…), industrijski proizvodi (pivo i sl.), proizvodi domaće radinosti (ćilim, vez…) i usluge (Čigota).
(Kurir.rs/Politika)
DIREKTOR BAT-a ZA AMERIKU I EVROPU POSETIO SRBIJU: Održan sastanak sa premijerom Milošem Vučevićem