ŠVERC ROBE UBIJA LEGALNU PRIVREDU: Siva ekonomija izazovi i rešenja!
Ministri Knežević, Brnabićeva i Vulin otkrivaju za Kurir koje će mere Vlada preduzeti da saseče nelegalnu trgovinu, koja koči razvoj domaće privrede
Učesnici konferencije za Kurir govore o problemima, ali i o mogućim rešenjima za suzbijanje sive zone.
Ministar privrede Goran Knežević, koji će govoriti na otvaranju konferencije, kaže da je siva ekonomija jedan od najvećih izazova naše privrede.
- Iako su zakonska rešenja donela značajne rezultate na ovom polju, ako želimo bolje rezultate, moramo više da radimo na jačanju svesti građana o negativnim posledicama sive ekonomije - ističe Knežević.
Ministarka lokalne samouprave Ana Brnabić veoma je optimistična kada je reč o suzbijanju sive ekonomije.
- Zakon o inspekcijskom nadzoru počeo je da daje rezultate i očekujem da će tokom mandata ove vlade doći do znatnog smanjenja učešća sive ekonomije u BDP Srbije - zaključila je Brnabićeva.
S druge strane, ministar rada i zapošljavanja Aleksandar Vulin ističe da je jedan od većih problema i „rad na crno“.
- Inspektori rada su za prvih devet meseci ove godine zatekli 26 odsto više radnika „na crno“ nego u istom periodu 2015. Efekti rada inspektora vide se i po tome što su poslodavci nakon nadzora zasnovali radni odnos sa oko 80 odsto zatečenih radnika „na crno“ - napominje Vulin.
Vesna Kovač, državna sekretarka u Ministarstvu trgovine, naglašava da je siva ekonomija prepreka za razvoj tržišne privrede i najveći uzrok propasti legalnih privrednika u Srbiji. Obim sive ekonomije dostigao je učešće od 30 odsto vrednosti BDP i jedan je od glavnih faktora koji onemogućavaju poboljšanje investicione klime u Srbiji, istakla je ona.
Organizovani kriminal
Načelnica Uprave za unutrašnju kontrolu Uprave carina Sonja Lazarević navodi da carinici imaju sve bolje rezultati u borbi sa švercom:
- Kod nelegalnog prometa akciznih proizvoda postoje i elementi organizovanog kriminala, što dokazuju i rezultati međunarodnih akcija u kojima je u poslednjih mesec dana carina zaplenila gotovo četiri miliona krijumčarenih cigareta, dok je situacija slična i sa ostalom akciznom robom.
„Masterkard“
ELEKTRONSKO PLAĆANJE LEK ZA SIVU ZONU
Jelena Ristić, direktorka prodaje „Masterkarda“ za tržišta Srbije, Crne Gore i BiH, kaže da je studija koju su poručili od EY pokazala da je nivo sive ekonomije u Srbiji iznosio 21,8 odsto 2014. Osim analize situacije, studija je ponudila i mere koje mogu da utiču na smanjenje ovog problema, a među kojima su razvijanje mreže za prihvat elektronskih plaćanja kod malih i srednjih preduzeća ili obavezna elektronska uplata plata i penzija, ali i uvođenje stimulativnih mera za sve učesnike u platnom procesu, navela je Ristićeva.
Andrej Bele
UVESTI AKCIZNE MARKICE NA KAFU
Andrej Bele, generalni direktor Strateškog poslovnog područja kafa „Atlantik grupe“, smatra da zajedno s državom treba naći najoptimalnija rešenja u borbi protiv sive ekonomije, jer je to u zajedničkom interesu:
- Zato smo pokrenuli inicijativu za uvođenje akciznih markica na kafu, jer smatramo da je to dobar način da počne da se uvodi red na tržište. Akcizne markice na samom proizvodu bile bi potvrda da je proizvođač ispoštovao legalni proces uvoza, platio dažbine državi, prošao sve kontrole kvaliteta, što garantuje potrošnju da pije pravu kafu i što u krajnjoj instanci pravi distinkciju od nelojalne konkurencije.
"VAŽNO JE DA SE POVEZUJEMO" Vučićev govor na Sajmu "Vinska vizija Otvorenog Balkana": Malo koji deo naše privrede je snažno napredovao kao vinarska industrija