Skupština akcionara dekretom 9. februara poništila vrednost kompanije od 18 milijardi dinara i praktično za dan spustila je na najniži knjigovodstveni nivo

BEOGRAD - Nekadašnji gigant velike Jugoslavije, pančevačka „Azotara“, čiji se kapital merio stotinama miliona dolara, od 9. februara, verovali ili ne, vredi svega 100 dinara, saznaje Kurir.

Dekretom Skupštine akcionara vrednost osnovnog kapitala ovog hemijskog kompleksa, koja je iznosila 1,8 milijardi dinara, preko noći je poništena i to sa 6.844 glasa - koliko ima „Srbijagas“ kao dvotrećinski vlasnik, dok je protiv bilo 179 glasova, koliko po osnovu vlasništva ima „Univerzal holding“ iz Beograda. Predstavnici litvanskih kompanija „Saniteks“ i „Arvi“, koji u vlasništvu „Azotare“ učestvuju sa 30 odsto, nisu se izjašnjavali o ovakvoj odluci.

Plan reorganizacije

Ovakav potez akcionara proizašao je nakon što je Privredni sud u Pančevu iz trećeg puta uspeo da donese unapred pripremljen plan reorganizacije (UPPR), koji je dva puta poništio Apelacioni sud u Beogradu, čime je faktički otvoren stečajni postupak. Ovaj plan je u stvari priprema terena za definitivno utvrđivanje vlasnika pre prodaje kompanije.

Izvor Kurira iz „Azotare“ tvrdi, međutim, da je sve ovo urađeno na brzinu i bez valjane procedure, a cilj je bio da se iz vlasničke strukture eliminišu manjinski vlasnici, odnosno „Univerzal“ i Litvanci, pre privatizacije.
- Njihov udeo u ukupnom kapitalu sada iznosi 32 dinara. Taj iznos će biti i upisan u APR, a ne 17,5 miliona evra, koliko je ranije bilo evidentirano po osnovu novca za investicije koji je položen - ukazuje naš izvor.

Tišina u Pančevu

Iz „Azotare“ nismo uspeli da saznamo kako je preko noći pala vrednost kapitala na samo 100 dinara, a bilo nam je obećano i da će se direktor informativne službe javiti, ali do zaključenja broja on to nije uradio.

AFERA "ÐUBRIVO" I PRIVOĐENJA

- novembar 2012 - bivši ministar Saša Dragin, vlasnik konsultantske kuće „Ces Mekon“ Zvonimir Nikezić i još sedam osoba privedeni su pod optužbom da su nezakonitom prodajom regresiranog mineralnog đubriva iz „Azotare“, u toku 2009. i 2010. godine, oštetili budžet za više od 4,5 miliona evra, tako što su regresirano đubrivo prodavali, po povlašćenim cenama, osobama koje na njega nisu imale pravo - „Inveju“, „Suncu“, „Mlinostepu“ i „Tera bou“

- jul 2014 - tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je optužnicu protiv Dragana Ðurića, vlasnika Veterinarskog zavoda, i još šest osoba okrivljenih zbog ugovaranja i prodaje regresiranih i neregresiranih mineralnih đubriva u HIP „Azotara“ u periodu od 2009. do 2012. godine. Budžet Srbije je tako oštećen za više od 7,5 miliona evra

- svi uhapšeni akteri afera su, u međuvremenu, pušteni da se brane sa slobode

HRONOLOGIJA

2006. „Azotaru“ kupili konzorcijum „Univerzal holding“ i litvanske kompanije „Saniteks“ i „Arvi“ za 17,2 miliona evra, uz obećano ulaganje od 30 miliona evra

2009. raskinuta privatizacija nakon višemesečnog štrajka zaposlenih

2009. upravljanje „Azotarom“ preuzeo „Srbijagas“