Slušaj vest

Invazivni vs. neinvazivni rak dojke

Rak dojke obično počinje ili u ćelijama lobula, koji su mlečne žlezde, ili u mlečnim kanalima, prolazima koji odvode mleko iz lobula do bradavice. Izveštaj sa patologije sadrži informacije o raku, uključujući da li se rak proširio van mlečnih kanala ili lobula dojke gde je počeo.

Invazivni rak dojke

Kada se rak dojke naziva invazivnim (ili infiltrativnim), to znači da se proširio u okolno tkivo dojke. Dve najčešće vrste invazivnog raka dojke definišu se prema tome gde u dojci počinju da rastu:

  • Invazivni duktalni karcinom (IDC) je invazivni rak dojke koji počinje u mlečnim kanalima, cevčicama koje prenose mleko od lobula do bradavice. To je najčešći tip raka dojke. Oko 80 odsto svih raka dojke su invazivni duktalni karcinomi.
  • Invazivni lobularni karcinom (ILC) je invazivni rak dojke koji počinje u lobulima, žlezdama u dojci koje proizvode mleko. To je drugi najčešći tip raka dojke. Oko 10 odsto svih invazivnih vrsta raka dojke su invazivni lobularni karcinomi.
shutterstock_2410112137.jpg
Rak dojke obično počinje ili u ćelijama lobula, koji su mlečne žlezde, ili u mlečnim kanalima Foto: Shutterstock

Neke vrste invazivnog raka dojke imaju osobine koje utiču na njihov razvoj i način lečenja:

  • Tripl negativni rak dojke je agresivna vrsta invazivnog raka dojke koja je negativna na estrogen receptore i progesteron receptore i nema višak HER2 proteina (protein koji se nalazi na površini ćelija i ima ključnu ulogu u regulaciji rasta i deljenja ćelija). Oko 12 odsto svih invazivnih raka dojke je tripl negativno.
  • Tripl pozitivni rak dojke je rak dojke koji je pozitivan na estrogen receptore i progesteron receptore i ima previše HER2 proteina. Oko 10 odsto svih raka dojke je tripl pozitivno.
  • Inflamatorni rak dojke je retka i agresivna vrsta invazivnog raka dojke. Oko jedan odsto svih slučajeva raka dojke u Sjedinjenim Američkim Državama čini inflamatorni rak dojke.
  • Mikrometastaze su sitne grupe ćelija raka dojke koje su se premestile iz dojke u neki drugi deo tela, posebno u limfne čvorove ispod ruke. Lekari traže mikrometastaze u limfnim čvorovima u području dojke, jer istraživanja pokazuju da mikrometastaze znače da rak dojke ima veći rizik od širenja i možda će zahtevati različite tretmane u odnosu na rak dojke bez mikrometastaza.
  • Metastatski rak dojke, poznati i kao rak dojke u IV stadijumu, je invazivni rak dojke koji se proširio (metastazirao) na delove tela koji nisu u dojci, kao što su kosti, jetra, pluća ili mozak. Rak dojke može ponovo da se pojavi u drugom delu tela mesecima ili godinama nakon početnog lečenja (što se naziva metastatski recidiv), ali neki ljudi su prvobitno dijagnostikovani sa metastatskom bolešću (što se naziva de novo metastatski rak dojke).
  • Recidivni rak dojke je invazivni rak dojke koji se vratio mesecima ili godinama nakon lečenja. Rak dojke može da se vrati u istoj dojci (lokalni recidiv), u obližnjim limfnim čvorovima u pazuhu ili klavikuli (regionalni recidiv), ili u drugom delu tela (metastatski ili udaljeni recidiv).
  • Rak dojke kod muškaraca je redak, ali se dešava. Manje od 1 odsto svih vrsta raka dojke dijagnostikovan je kod muškaraca. Većina slučajeva raka dojke kod muškaraca su invazivni duktalni karcinomi.
  • Pagetova bolest dojke je retka forma raka dojke u kojoj se kancerogene ćelije nakupljaju u ili oko bradavice.
  • Angiosarkom dojke je redak tip raka koji počinje u ćelijama koje oblažu krvne ili limfne sudove dojke.

Takođe, postoji pet glavnih molekularnih podtipova invazivnog raka dojke zasnovanih na genima u tumoru raka. Molekularni podtip raka dojke može uticati na način lečenja raka.

pregled-mamografom-shutterstock-1951533499.jpg
Mamografija se smatra zlatnim standardom u ranom otkrivanju raka dojke. Foto: Shutterstock

Skrining na rak dojke u Srbiji

Rak dojke je zločudni tumor, koji ukoliko se otkrije u ranoj fazi može biti potpuno izlečen. U Republici Srbiji se sprovodi program za rano otkrivanje raka dojke skrining mamografijom, koji je besplatan za sve žene starosti od 50. do 69. godine.

Procenjeno je da se u toj populaciji u organizovanom skriningu postižu najbolji rezultati ranog otkrivanja raka dojke. Naime, analiza kretanja obolevanja žena od raka dojke u Evropi pokazala je trendove porasta kod žena starijih od 50 godina, tako da je organizovani skrining u našoj zemlji u skladu sa evropskom preporukom za populaciju žena od 50 do 69. godina.

Neinvazivni rak dojke

Kada se rak dojke naziva neinvazivnim (ili in situ), to znači da se nije proširio izvan tkiva dojke gde je započeo. Neinvazivne vrste raka dojke se takođe nazivaju predkancerogenim. Postoje dva glavna tipa neinvazivnog raka dojke:

  • Duktalni karcinom in situ (DCIS) je neinvazivni rak dojke koji se nije proširio izvan mlečnih kanala gde je započeo. DCIS nije opasan po život, ali se smatra predvodnikom invazivnog raka dojke i povećava rizik od razvoja invazivnog raka dojke kasnije u životu. Oko 16 odsto svih dijagnoza raka dojke su DCIS.
  • Lobularni karcinom in situ (LCIS) je neinvazivni rak dojke koji se nije proširio izvan lobula gde je započeo. Uprkos svom nazivu, LCIS je benigna bolest dojke i nije pravi rak dojke.
samopregled-dojki-shutterstock-2017468079.jpg
Rak dojke je zločudni tumor, koji ukoliko se otkrije u ranoj fazi može biti potpuno izlečen Foto: Shutterstock

Kancerogeni filoidni tumori dojke

Filoidni tumori dojke su retki i čine manje od jedan odsto svih tumora dojke. Većina filoidhnih tumora je benigna (nije kancerogena), ali oko 25 odsto su kancerogeni.

Fungirajući tumori dojke

Fungirajući tumori dojke su retki tumori koji rastu kroz kožu dojke. Samo oko dva odsto do pet odsto lokalno uznapredovalih oblika raka dojke, gde se tumor proširio izvan dojke, razvijaće se u fungirajuće rane dojke.

Mamografija - zlatni standard u ranom otkviranju raka

Mamografija se smatra zlatnim standardom u ranom otkrivanju raka dojke. Radi se o rendgenskom pregledu za otkrivanje promena u dojci, koji se obavlja u cilju kontrole zdravlja i podrazumeva pregled žena bez prisutnih simptoma i znakova bolesti.

Rano otkrivanje raka dojke mamografskim snimanjem spasava živote, jer se otkrivanjem raka dojke u ranoj fazi povećavaju šanse za izlečenje, omogućava primena poštednih hirurških intervencija, smanjuje invalidnost i povećava kvalitet života. Ukoliko su rezultati skrining mamografije u redu, posle dve godine je potrebno obaviti sledeću mamografiju radi kontrole sopstvenog zdravlja.

NOVI VIZUAL Web kaj teksta.jpg
Prevencija kao garancija Foto: Prevencija kao garancija

Izvor: breastcancer.org

Saznajte kolike su šanse da dobijete rak dojke ako ga je imala vaša majka?