Koje vrste raka dojke postoje? Evo koje su njihove glavne odlike i kolika je učestalost svakog oblika
Postoji mnogo različitih vrsta raka dojke, u zavisnosti od mesta u dojci gde rak počinje da raste, koliko je uznapredovao ili se proširio, kao i od određenih osobina koje utiču na njegov razvoj.
Invazivni vs. neinvazivni rak dojke
Rak dojke obično počinje ili u ćelijama lobula, koji su mlečne žlezde, ili u mlečnim kanalima, prolazima koji odvode mleko iz lobula do bradavice. Izveštaj sa patologije sadrži informacije o raku, uključujući da li se rak proširio van mlečnih kanala ili lobula dojke gde je počeo.
Invazivni rak dojke
Kada se rak dojke naziva invazivnim (ili infiltrativnim), to znači da se proširio u okolno tkivo dojke. Dve najčešće vrste invazivnog raka dojke definišu se prema tome gde u dojci počinju da rastu:
- Invazivni duktalni karcinom (IDC) je invazivni rak dojke koji počinje u mlečnim kanalima, cevčicama koje prenose mleko od lobula do bradavice. To je najčešći tip raka dojke. Oko 80 odsto svih raka dojke su invazivni duktalni karcinomi.
- Invazivni lobularni karcinom (ILC) je invazivni rak dojke koji počinje u lobulima, žlezdama u dojci koje proizvode mleko. To je drugi najčešći tip raka dojke. Oko 10 odsto svih invazivnih vrsta raka dojke su invazivni lobularni karcinomi.
Neke vrste invazivnog raka dojke imaju osobine koje utiču na njihov razvoj i način lečenja:
- Tripl negativni rak dojke je agresivna vrsta invazivnog raka dojke koja je negativna na estrogen receptore i progesteron receptore i nema višak HER2 proteina (protein koji se nalazi na površini ćelija i ima ključnu ulogu u regulaciji rasta i deljenja ćelija). Oko 12 odsto svih invazivnih raka dojke je tripl negativno.
- Tripl pozitivni rak dojke je rak dojke koji je pozitivan na estrogen receptore i progesteron receptore i ima previše HER2 proteina. Oko 10 odsto svih raka dojke je tripl pozitivno.
- Inflamatorni rak dojke je retka i agresivna vrsta invazivnog raka dojke. Oko jedan odsto svih slučajeva raka dojke u Sjedinjenim Američkim Državama čini inflamatorni rak dojke.
- Mikrometastaze su sitne grupe ćelija raka dojke koje su se premestile iz dojke u neki drugi deo tela, posebno u limfne čvorove ispod ruke. Lekari traže mikrometastaze u limfnim čvorovima u području dojke, jer istraživanja pokazuju da mikrometastaze znače da rak dojke ima veći rizik od širenja i možda će zahtevati različite tretmane u odnosu na rak dojke bez mikrometastaza.
- Metastatski rak dojke, poznati i kao rak dojke u IV stadijumu, je invazivni rak dojke koji se proširio (metastazirao) na delove tela koji nisu u dojci, kao što su kosti, jetra, pluća ili mozak. Rak dojke može ponovo da se pojavi u drugom delu tela mesecima ili godinama nakon početnog lečenja (što se naziva metastatski recidiv), ali neki ljudi su prvobitno dijagnostikovani sa metastatskom bolešću (što se naziva de novo metastatski rak dojke).
- Recidivni rak dojke je invazivni rak dojke koji se vratio mesecima ili godinama nakon lečenja. Rak dojke može da se vrati u istoj dojci (lokalni recidiv), u obližnjim limfnim čvorovima u pazuhu ili klavikuli (regionalni recidiv), ili u drugom delu tela (metastatski ili udaljeni recidiv).
- Rak dojke kod muškaraca je redak, ali se dešava. Manje od 1 odsto svih vrsta raka dojke dijagnostikovan je kod muškaraca. Većina slučajeva raka dojke kod muškaraca su invazivni duktalni karcinomi.
- Pagetova bolest dojke je retka forma raka dojke u kojoj se kancerogene ćelije nakupljaju u ili oko bradavice.
- Angiosarkom dojke je redak tip raka koji počinje u ćelijama koje oblažu krvne ili limfne sudove dojke.
Takođe, postoji pet glavnih molekularnih podtipova invazivnog raka dojke zasnovanih na genima u tumoru raka. Molekularni podtip raka dojke može uticati na način lečenja raka.
Neinvazivni rak dojke
Kada se rak dojke naziva neinvazivnim (ili in situ), to znači da se nije proširio izvan tkiva dojke gde je započeo. Neinvazivne vrste raka dojke se takođe nazivaju predkancerogenim. Postoje dva glavna tipa neinvazivnog raka dojke:
- Duktalni karcinom in situ (DCIS) je neinvazivni rak dojke koji se nije proširio izvan mlečnih kanala gde je započeo. DCIS nije opasan po život, ali se smatra predvodnikom invazivnog raka dojke i povećava rizik od razvoja invazivnog raka dojke kasnije u životu. Oko 16 odsto svih dijagnoza raka dojke su DCIS.
- Lobularni karcinom in situ (LCIS) je neinvazivni rak dojke koji se nije proširio izvan lobula gde je započeo. Uprkos svom nazivu, LCIS je benigna bolest dojke i nije pravi rak dojke.
Kancerogeni filoidni tumori dojke
Filoidni tumori dojke su retki i čine manje od jedan odsto svih tumora dojke. Većina filoidhnih tumora je benigna (nije kancerogena), ali oko 25 odsto su kancerogeni.
Fungirajući tumori dojke
Fungirajući tumori dojke su retki tumori koji rastu kroz kožu dojke. Samo oko dva odsto do pet odsto lokalno uznapredovalih oblika raka dojke, gde se tumor proširio izvan dojke, razvijaće se u fungirajuće rane dojke.
Izvor: breastcancer.org
ZAVIRITE U ČUVENI NAPUŠTENI HOTEL, SIMBOL BIVŠE SFRJ: Sala se i sada koristi za venčanja - Hit na mrežama