Slušaj vest

Lekari iz bolnice Ksidžing na Vojnomedicinskom univerzitetu vazduhoplovstva rekli su da su izvršili dve transplantacije genski uređene svinjske jetre u moždane mrtve ljude, a ove nedelje su objavili detalje o transplantaciji iz 2024.

Transplantacija, čiji su rezultati upravo objavljeni, obavljena je prošle godine u martu na osobi koja je bila u stanju moždane smrti, a jetra je funkcionisala u ljudskom telu 10 dana bez znakova odbacivanja ili upale. U novoobjavljenom slučaju, istraživači su prekinuli eksperiment nakon 10 dana na zahtev porodice.

Ovo istraživanje je značajan korak u potrazi za alternativama ljudskim organima, budući da postoji velika potreba za transplantacijama.

- To je veliko dostignuće. Rad sa jetrom je tako težak. Svi znamo da je funkcija jetre tako komplikovana - rekao je dr Lin Vang, koautor studije objavljene u sredu u časopisu "Nature"

Dr Vang i njegove kolege su još 2013. godine prvi u Kini uspešno transplantirali svinjsku jetru majmunu, koji je preživeo 14 dana.Tim je rekao da je takođe uradio transplantaciju srca, bubrega, rožnjače, kože i kostiju od svinje majmunu.

Dr Vang takođe otkriva da je njegov tim takođe nedavno transplantirao svinjski bubreg u čoveka i da bi pacijent trebalo da bude dovoljno zdrav da uskoro ide kući. Detalji ovog slučaja još nisu objavljeni.

jetra shutterstock_2314151901.jpg
Ovo istraživanje je značajan korak u potrazi za alternativama ljudskim organima, budući da postoji velika potreba za transplantacijama. Foto: Shutterstock

Pročitajte:

10 najvažnijih činjenica o doniranju organa: 2.000 ljudi u Srbiji nalaze se na listama za transplantaciju

Kako bi se poboljšala kompatibilnost sa ljudskom jetrom za potrebe transplantacije, naučnici su modifikovali šest gena. Nalazi ukazuju na to da takva modifikovana jetra može da funkcioniše u ljudskom telu, ali su za dugoročne rezultate potrebna dodatna istraživanja, navodi se u studiji.

Ova istraživanja otvaraju nova vrata u lečenju bolesti jetre

Iako su prethodni eksperimenti sa transplantacijom svinjskih bubrega i srca bili uspešni, transplantacija jetre predstavlja veći izazov zbog složenih funkcija jetre u ljudskom organizmu. Genetske izmene na jetri svinje poboljšale su njenu kompatibilnost sa ljudskim organizmom, a istraživači smatraju da bi svinjska jetra mogla poslužiti kao privremena alternativa dok pacijenti čekaju ljudske donore.

Rafael Matesans, osnivač španske Nacionalne organizacije za transplantaciju, izjavio je da je „ovo prvi slučaj transplantacije genetski modifikovane svinjske jetre u telo moždano mrtvog čoveka u svetu“.

- Krajnji cilj eksperimenta nije bio da se izvede standardna, uobičajena transplantacija jetre, već da se pokaže kako svinjska jetra može da se koristi kao privremeni "most organ" u slučajevima akutnog otkazivanja jetre – dok se čeka ljudski organ za konačnu transplantaciju. 

Ova istraživanja otvaraju nova vrata za lečenje osoba sa akutnim zatajenjem jetre, ali još je potrebno vreme da bi se postigao potpuni uspeh u ovoj oblasti.

Izvor: cnn.com/Zdravlje.Kurir.rs

NOVI VIZUAL Web kaj teksta.jpg
Prevencija kao garancija Foto: Prevencija kao garancija

Novu jetru u Srbiji čeka 80 ljudi, a živi donori možemo da budemo svi: Hirurg otkriva sve o ovoj vrsti transplantacije