POMAMA ZA JAGANJCIMA I PRASIĆIMA PRED VASKRS! Srbi kupuju i ne pitaju za cenu: Detaljni cenovnik na stočnim pijacama
Uoči praznika skočila prodaja
Klaničari sa područja moravičkog regiona protekle su sedmice otkupljivali mušku telad SM rase po ceni od 750 dinara po kilogramu, dok su za ženska grla iste rase plaćali 730 dinara.
Telad su bila skuplja na pijaci žive stoke u Užicu, u odnosu na prethodni period, prema izveštaju reportera STIPS, jer je dominirao iznos od 650 din/kg.
Protekle sedmice je postignuta maksimalna prodajna cena tovnih bikova SM rase telesne mase iznad 500 kiograma i krava za klanje SM rase na stočnoj pijaci u Kraljevu. Naime, za tovne bikove su kupci trebali da izdvoje 420 din/kg, a za krave za klanje 300 din/kg.
Dominantna otkupna cena tovnih bikova SM rase težine iznad 500 kilogram dostigla je iznos od 420 din/kg i u klanicama na području pirotskog regiona. Rast otkupne cene tovne junadi težine iznad 480 kilograma u odnosu na prethodnu sedmicu zabeležen je u klanicama na području srednjebanatskog regiona, jer je dominirao iznos od 380 din/kg. Glavni razlog bila je vrlo slaba ponuda.
Niža je bila otkupna cena tovnih bikova SM rase telesne mase iznad 500 kilograma na području nišavskog regiona, jer je u sedmici za nama dominirala cena od 380 din/kg. Klaničari sa područja moravičkog regiona protekle su sedmice otkupljivali mušku telad SM rase po ceni od 750 din/kg, dok su za ženska grla iste rase plaćali 730 din/kg. Najčešća otkupna cena tovne junadi težih od 480 kilograma iznosila je 340 din/kg, tovnih bikova težih od 500 kilograma 350 din/kg, a krava za klanje SM rase 230 din/kg.
Dominantna cena prasadi 450 din/kg
Na pijaci žive stoke u Pirotu se dominantna cena prasadi izjednačila, pa je kod obe kategorije dominirao iznos od 450 din/kg. Uprkos ceni prodaja je bila dobra. Reporteri STIPS iz Pančeva zabeležili su protekle sedmice rast otkupne cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma u klanicama na području južnobanatskog regiona gde je preovladavao iznos od 350 din/kg. Glavni razlog bio je vrlo slaba ponuda ove kategorije svinja, piše Agroklub.
Klaničari sa područja mačvanskog regionapovećali su otkupnu cenu prasadiu odnosu na prethodni period, jer je dominirao iznos od 330 din/kg. Predstojeći praznici, tradicionalna trpeza i slabija ponuda uticali su na rast cena prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma na 350 din/kg na pijaci žive stoke u Nišu. U istom periodu je otkupna cena prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma, bila niža u klanicama na području južnobačkog regiona gde je dominirao iznos od 320 din/kg.
Bolja prodaja jagnjadi
Jagnjad su bila skuplja protekle sedmice na pijaci žive stoke u Nišu, jer je ponuda bila dosta slaba, a tražnja zbog predstojećih praznika povećana. Dominirao je iznos od 600 din/kg. U klanicama na području srednjebanatskog regiona došlo je do pada otkupne cene jagnjadi, jer je dominirao iznos od 520 din/kg.
Protekle sedmice su kupci na pijaci žive stoke u Loznici morali da izdvoje više novca ako su hteli da pazare jagnjad za predstojeći praznik, jer je dominantna cena iznosila 580 din/kg. Otkupna cena ovaca bila je viša u odnosu na prethodni period u klanicama na području šumadijskog regiona, jer je dominirao iznos od 180 din/kg.
Jagnjad su bila jeftinija tokom poslednje sedmice marta na pijaci žive stoke u Užicu, jer je dominirao iznos od 500 din/kg. Najčešća prodajna cena jagnjadi iznosila je 550 din/kg na stočnoj pijaci u Čačku. Za dviske je trebalo izdvojiti 200 din/kg, a za ovce 170 din/kg, kao i prethodne sedmice.
Kurir.rs/ Biz portal
ZNATE LI KOLIKO BI DANAS KOŠTAO "STOJADIN"! Vozila ga cela Juga, a 1972. prodavan je za oko 2.000 dolara