Slušaj vest

Protokol koji su sindikati u zdravstvu potpisali s ministrom zdravlja Zlatiborom Lončarom predviđa i vraćanje toplog obroka i regresa, a visinu novčanog iznosa utvrdiće posebna komisija koja će se baviti ovim temama.

Kako tvrdi Živorad Mrkić, predsednik Novog sindikata zdravstva Srbije, zaposleni u zdravstvu Srbije neće pristati na iznos regresa manji od 70.000 dinara, dok će za topli obrok tražiti najmanje 420 dinara dnevno.

Novi predlog

- Proveravali smo koliki se iznosi za topli obrok i regres isplaćuju zaposlenima u velikim sistemima i na osnovu toga došli do iznosa koji ćemo i mi tražiti. U proseku se za regres godišnje isplaćuje između 70.000 i 80.000 dinara, a za topli obrok između 420 i 450 dinara dnevno. Za te pare se može kupiti obrok, pa smo i mi razmišljali da toliko tražimo u našem predlogu, koji još uvek nije usvojen - kaže za Kurir Mrkić.

On objašnjava da će u roku od 15 dana od dana usvajanja protokola u Vladi Srbije biti oformljena komisija koja će utvrditi iznos regresa i toplog obroka za zaposlene u zdravstvu.

- To će biti multiresorna komisija koju će činiti predstavnici Ministarstva zdravlja, Ministarstva finansija i svih osam relevantnih sindikata u zdravstvu koja će utvrditi novčani iznos mesečne naknade za ishranu u toku rada i godišnje naknade za regres za godišnji odmor - ističe Mrkić.

SESTRAMA ZA 6.000 DINARA VEĆE PLATE

Podsetimo, protokol koji su sindikati zdravstva potpisali 3. februara s ministrom zdravlja Zoranom Lončarom predviđa i veći koeficijenti za medicinske sestre koje rade na intenzivnoj nezi, majstore sa četvrtim stepenom stručne spreme i saradnike u zdravstvu poput psihologa, defektologa i socijalnih radnika, čime će se njihove zarade uvećati i do 15 odsto.

- Prema našem proračunu, to će medicinskim sestrama sa srednjom stručnom spremom povećati platu za oko 6.000 dinara, a sestrama s višom školom za 6.382 dinara. S obzirom na to da one rade i noću i nedeljom i praznikom, efekat povećanja koeficijenta biće od 9.000 dinara pa naviše. To je povećanje koje je u ovom trenutku bilo moguće, imajući u vidu da su imale i redovno povećanje plata od osam odsto od 1. januara. Kumulativno gledano, imaće oko prosečne plate u Srbiji, koja je oko 1.000 evra - kaže Mrkić.

Zakon iz 2001.

Prema njegovim rečima, isplata regresa i toplog obroka zaposlenima u zdravstvu ukinuta je 2001. godine.

- Mi smo regres i topli obrok izgubili u leto 2001, kada je Božidar Đelić bio ministar finansija i kada je donet Zakon o platama zaposlenih u državnim organima i javnim službama. Taj zakon se više ne odnosi na zaposlene u državnim organima, već samo na zaposlene u javnim službama, zdravstvo, socijalnu zaštitu, prosvetu, naučnoistraživački rad, kulturu itd. Donet je poseban Zakon o platama državnih službenika i nameštenika kojim im je vraćen topli obrok i regres, a posebnim zakonima je to vraćeno i vojsci i policiji, a samo smo mi jadni ostali u zakonu Bože Đelića - naglašava Mrkić.