Slušaj vest

Nakon euforije decembarskih praznika, kada su se potrošačke korpe punile bez mnogo razmišljanja o troškovima, januar je stigao kao surova realnost. Redovni računi, zaduženja i najavljena poskupljenja dodatno opterećuju građane, koji se pitaju – kako preživeti ovaj mesec?

Pretpraznična euforija i filozofija „jednom se živi“

Pretpraznična euforija počinje već krajem novembra, a mnogi građani tada troše i više od svojih mogućnosti. Filozofija „jednom se živi“ uvek je aktuelna pred praznike, dok se novčanici prazne na poklone, bogatu trpezu i proslave.

Iako je januar mesec praznične atmosfere, porodičnih okupljanja i bogate trpeze, veliki broj građana suočava se s finansijskim poteškoćama kako se on bliži kraju. Zbog izdašnih troškova za novogodišnje i božićne praznike, ali i Nikoljdan u decembru, te Jovanjdan i Savindan u januaru, novčanici nakon polovine prvog meseca u godini postaju sve tanji. S razlogom, januar se često naziva i „najduži mesec u godini“.

shutterstock_2554552627.jpg
Foto: Shuttterstock

Decembar pun euforije, januar pun dugova

Proslava slava, Nove godine i Božića ostavila je mnoge sa opterećenim budžetima. Prodavnice su bile prepune kupaca, a banke zabeležile rekordnu prodaju potrošačkih kredita. Ipak, kako kažu iz banaka, januar je mesec u kojem dugovi postaju teret koji se najteže vraća.

– Ne znam zašto, ali tokom praznika uvek trošim više nego što planiram. Nekako se to podrazumeva, jer su praznici. Najčešće koristim odložena plaćanja – priznaje Vesna, domaćica iz Sremske Mitrovice.

Sa sličnim iskustvom suočava se i Dušan, prodavac iz Sremske Mitrovice:

– Kupovali smo poklone za celu porodicu, deci novu garderobu, išli na doček Nove godine… Kada saberem sve troškove, shvatim da je januar već unapred potrošen. Sada moramo da se „stežemo“ i gledamo kako da izguramo mesec.

Građani se tokom praznične euforije često zadužuju, ne razmišljajući kako će kasnije otplatiti dugove. Potrošačka korpa u decembru je, prema procenama, duplo teža, dok su novčanici znatno prazniji.

Srpska nova godina – još jedan udar na budžet

Pregurali smo još jedan praznik – Srpska nova godina. Juče je u trgovinama zabeležen povećan promet, iako manji nego krajem decembra. U nekim lancima trgovina omogućeno je odloženo plaćanje do 210 dana, što znači da računi iz januara dospevaju tek u julu.

Ipak, nije sve tako jednostavno. Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, januar je mesec kada posao izgubi oko 18.000 ljudi, dok bankarski podaci govore da čak 20.000 građana nije u stanju da vrati rate kredita.

Ostaje sećanje na praznike, ali i dugovi

Decembar nas je razmazio prazničnim veseljem, ali januar podseća da svaka zabava ima svoju cenu.