Slušaj vest

Ovi stanovi, čije površine variraju od 54 do 97 kvadrata, prodati su po cenama nižim od tržišnih, što ih čini privlačnom prilikom za kupovinu.

Komplikovanija procedura

Pojedine agencije naročito naglašavaju da pružaju usluge prilikom kupovine kvadrata iz stečaja. Kako napominju, reč je o nešto komplikovanijoj proceduri nego inače.

Sreću se dve situacije. Najpre je moguće da kupac sklopi ugovor sa investitorom, a on u međuvremenu završi u stečaju.

- Dešava se u praksi da napravite ugovor sa konkretnom firmom o otkupu stanova. Ali onda, usled nekih nepredviđenih okolnosti i situacija na tržištu, dođe do problema u poslovanju firme. Tada firma bude prinuđena da proglasi stečaj, kažu u jednoj agenciji.

Ko još stan traži u prodajama iz stečaja

Druga situacija, u kojoj su nedavni kupci Radovih nekretnina, jeste kupovina starih stanova koji su deo stečajne mase.

- Otkup stanova od firme koje su u stečaju nije nemoguća misija, samo je potrebno malo više strpljenja i poznavanje zakonske regulative. Brojne agencije danas imaju u svom asortimanu ovu uslugu, dodaju u agenciji.

Prva pretpostavka je da potencijalni kupac uoči oglas o prodaji imovine stečajnog dužnika. Za većinu to nije očigledno mesto na kome traže nekretnine. Osim upućenih.

stanovi blok 72.jpg
Foto: Sasomange

Prodajna dokumentacija dodatni trošak

Neophodno je ispoštovati oglašene rokove. I na samom početku kupca čeka trošak koji nema ukoliko trguje na uobičajenom tržištu nekretnina. To je otkup prodajne dokumentacije. U slučaju Rada, izdatak je bio 300.000 dinara. I uslov je da bi kupac mogao da obiđe stanove.

- Ako stan ne kupe, taj iznos im propada, kažu u agenciji.

Obavezna je i uplata depozita za svaki stan. U slučaju Radovih stanova, iznos se kretao od 3,7 do 5,6 miliona dinara. Zavisno od stana i njegove procenjene vrednosti. Depozit se, međutim, vraća ukoliko zainteresovani ne postane kupac.

Stanovi su oglašeni uz procenjenu vrednost od oko 18 do skoro 28 miliona dinara. Ali ta cena ne obavezuje. I zaista nijedan nije prodat po njoj. Ali su zato svi prodati tek malo iznad polovine procenjene vrednosti. Da nije tako, stečajni upravnik ne bi mogao da odobri prodaju. Kada se ponudi iznos manji od polovine procenjene vrednosti, odluku o prodaji donosi odbor poverilaca.

Jeftiniji kvadrati

Tako su uglavnom kvadrati Radovih stanova prodati u rasponu od oko 1.200 do nepunih 1.500 evra za stanove od 56 i 73 kvadrata. Najskuplji kvadrat u ovoj prodaji plaćen je 1.900 evra i reč je o nekretnini od 94 kvadrata.

Kada se pogledaju aktuelni oglasi, kvadrat stana u ovom bloku košta u proseku 2.500 evra.

Kupci su mahom advokati. Što verovatno znači da su građani, svesni komplikovanije procedure, angažovali profesionalce. I tri firme. Bovita konslating je kupac tri stana, dok su Bester i Dialog kupili po jedan.

BiznisKurir/Sasomange