ČEKA NAS POVEĆANJE POREZA NA IMOVINU OVE GODINE! Jedan grad najviše digao cene, za čak 30 odsto! Detaljan spisak po mestima u Srbiji
Povećanje poreza na imovinu u 2025. godini planiraju mnoge lokalne samouprave, koristeći zakonsku mogućnost da prilagode porez rastu cena nekretnina iz prethodne godine. U većini slučajeva povećanja iznose između četiri i deset odsto, ali postoje i značajna odstupanja, poput Aranđelovca, gde će građani plaćati od 20 do 30 odsto veći porez.
Rast poreza zavisi od vrste nekretnine i njene lokacije. Tražnja za stanovima, kućama, garažama i zemljištem nije opala, što je doprinelo rastu cena kvadrata i, samim tim, povećanju osnovice za obračun poreza.
Rekorderi su Aranđelovac i Prokuplje
Aranđelovac prednjači sa najvećim povećanjem poreza, dok je u Prokuplju odlučeno da porez na imovinu poraste za 22 odsto. Na primer, građani Prokuplja će za stan od 50 kvadrata u prvoj zoni plaćati 7.600 dinara, dok će porez na kuću od 100 kvadrata iznositi 10.000 dinara.
Novi Sad i Vranje
U Novom Sadu i Vranju porez će porasti za oko 15 odsto. U Novom Sadu je prosečna cena kvadrata u prvoj zoni za stanove porasla na 127.920 dinara, dok će za garaže i zemljište porez biti obračunat na osnovu cena od 63.810 i 44.780 dinara. U Vranju je povećanje cena nekretnina dovelo do sličnog rasta poreza.
Niš, Užice i Bor
Niš očekuje prosečno povećanje poreza od 10 odsto, dok će u Užicu i Boru porez na stanove porasti za oko 10. Na primer, Nišlije koje poseduju stan od 60 kvadrata platiće oko 1.000 dinara više nego prethodne godine, dok će porez na stanove u Užicu u najatraktivnijim zonama biti povećan za 1.800 dinara.
Zrenjanin i Beograd
U Zrenjaninu se očekuje rast poreza u svim zonama, s najvećim povećanjima cena kvadrata za stanove i kuće. U Beogradu će prosečna cena kvadrata u prvoj zoni porasti na 252.050 dinara za stanove, dok će za kuće iznositi 208.013 dinara. Povećanja u glavnom gradu variraju po zonama, ali najveći broj građana u trećoj zoni platiće porez povećan za 600 do 700 dinara.
Rokovi za plaćanje
Porez se i dalje plaća kvartalno, sa istim rokovima kao i ranije: sredinom februara, maja, avgusta i novembra. Građani će do aprila plaćati iznose iz poslednjeg kvartala 2024. godine, a razliku po dobijanju poreskih rešenja.
CRNOGORAC ŠOKIRAN RAČUNOM U NOVOSADSKOM KLUBU: Potrošio ovoliko para, a nije se, kaže, ni napio?! Konobar mu sam uzeo bakšiš, a onda osuo i po devojkama