Slušaj vest

Jedno od najpoznatijih bezalkoholnih pića na svetu, Coca-Cola, prvi put je zvanično počela da se prodaje 8. maja 1886. godine u Džejkobs apoteci u Atlanti, Džordžija (SAD). Piće je osmislio farmaceut Džon Stit Pemberton kao lek, a recept je kasnije otkupio Asa Kendler, koji je počeo masovnu proizvodnju i distribuciju.

Prvobitna formula sadržavala je ekstrakte koke i oraha kola, otuda i ime „Coca-Cola”. Piće koje danas poznajemo formulisano je početkom 20. veka, kada je u potpunosti uklonjen kokain, a zadržana tajna mešavina arome poznata kao „Merchandise 7X”.

shutterstock_2359806235.jpg
Foto: Shutterstock

U medijskim izveštajima, često se ističe da Koka-kola nije odmah postala popularna: prvog dana prodaje, prodato je samo devet čaša. Ipak, kroz agresivan marketing i širenje distribucije, brend je postao globalni simbol američke kulture i kapitalizma.

Dolazak Koka-kole u Jugoslaviju

Zanimljivo je da je SFR Jugoslavija postala prva socijalistička zemlja u kojoj se Coca-Cola proizvodila i zvanično prodavala, i to već od 1968. godine, što je bio izuzetan presedan s obzirom na tadašnju geopolitičku klimu. Proizvodnja je počela u beogradskom pogonu, čime je Jugoslavija pretekla sve druge države istočnog bloka.

Sovjetski Savez, na primer, susreo se sa Koka-kolom tek tokom Olimpijskih igara 1980. u Moskvi, dok su Poljska i Mađarska ovaj brend upoznale tek u prvoj polovini 1970-ih.

Mediji i analitičari često ističu da je ovaj potez bio simbol otvaranja Jugoslavije prema Zapadu, kao i dokaz njene političke i ekonomske specifičnosti u odnosu na druge socijalističke zemlje. Koka-kola je u tom kontekstu postala više od pića – simbol nove potrošačke kulture i modernizacije društva.

Biznis.kurir.rs/Bizlife