Slušaj vest

Vranje je u doba socijalizma diktiralo modu, a danas živi od uspomena na zlatno doba "Jumka", "Koštane", "Simpa"... Žal za mlados' i davno prošlim danima i danas se oseća u Vranju, ali Vranjanci ipak, ne gube nadu. O tome za Kurir Biznis govore bivši radnik „Jumka", uspešna preduzetnica i još uspešniji kafedžija.

Nadaleko poznati proizvodi „Jumka" iz Vranja prodavali su se po čitavoj bivšoj Jugoslaviji. Po kvalitetu mogli su tada da pariraju najvećim svetskim brendovima. Od majica, preko sakoa, haljina muških odela, mantila, pa i trikotaže svega je bilo u ponudi. U kompaniji je u najboljem periodu bilo zaposleno 12.000 radnika.

Penzioner Dragan Z. (66) u kompaniji je više od 10 godina bio na rukovodećoj funkciji:

- Mnogo je to bila odgovorna rabota. Dok se posao ne završi, radno mesto se ne napušta. Nije bilo kašnjenja, a Jumko sam smatrao svojom drugom kućom. Nikada nijednu prijavu radnicima nisam napisao, a ni ja je od njih nisam dobio. Danas je nema tog poštovanja na relaciji poslodavac-radnik i obrnuto.

Fabrika Jumko - nekad i sad Foto: Tatjana Stamenković, Tatjana Stamenković

Poznavaoci ekonomskih prilika kažu da se i danas u krugovima tekstilnih proizvođača ime pamučnog kombinata iz Vranja izgovara s uvažavanjem. Tako se na uspešnu priču tekstilne industrije nadovezuje i Danijela Stevanović, najbolja među sto uspešnih u ženskom preduzetništvu u Pčinjskom okrugu. Ovoj samohranoj majci trojice sinova priznanje je dodelila Privredna komora Srbije 2023. godine. Ona je žena koja ne odustaje i pored svih teškoća s kojima se suočava.

- Nije lako, ali uporna sam. Mene je sudbina nekako naterala da ostanem sama u tom poslu i da moram dalje - ističe Danijela.
Uprkos gubitku bračnog i poslovnog partnera, Danijela je uspela da se izbori sa pravnim poteškoćama porodičnog preduzeća i da proširi poslovanje. Na čelu je firme koja se bavi međunarodnim transportom, špedicijom, a imaju i servis, vulkanizersku radnju i perionicu. Ponosna je što je sinove uključila u rad i što su danas njeni saradnici. Zapošljava sedam radnika u stalnom radnom odnosu, a ona je jedina žena.

Danijela Stevanović pobedila u muškom poslu Foto: Privatna Arhiva

 - Firma je mala, ali zdrava. Kod nas nema odnosa gazda, radnik svi smo isti.

Vranjanac Ivica Cvetković je u ugostiteljstvu punih 15 godina. Vodi čuveni restoran Gradska Meana. Njegov odnos prema radnicima prevazilazi ovdašnje čaršijske okvire i poznat je po nagrađivanju radnika. Kod njega je to već tradicija i uvek se dešava na Mitrovdan, kada je restoran i otvoren.

Malo ko može da se pohvali da mu je gazda poklonio 1.000 evra za rekonstrukciju krova na porodičnoj kući ili da je dobio automobil za desetogodišnji rad.

- Posebno sam kod naše radnice Jovane cenio to što je ona u periodu korone kada je bilo izuzetno teško i kad su mnogi radnici da kažem promenili svoju profesiju, postali magacioneri ili vozači, ona je ostala. Više od godinu dana primala je samo minimalac i nije nas napustila. Nisam hteo da to bude novčano jer bi pare potrošila i onda mi je palo na pamet da joj darujem auto pošto je tek položila vozački.

GRADSKAMEANA5.jpg
Foto: Tatjana Stamenković

Priređeno joj je iznenađenje, dobila je "bubu", baš onakvu kakva joj kako kaže "Ide uz karakter". Svima je bilo drago, a ujedno je to i izazov za ove druge da se potrude u narednom periodu.

- Ako nemam dobru saradnju sa radnicima i ako ne pravimo dobar tim od tog posla apsolutno nema ništa - zaključuje vlasnik Gradske Meane Ivica Cvetković.

Ovo troje Vranjanaca iskoristilo je pruženu šansu. Uspeli su u svojim poslovima, ostaje nada da za nekoliko godina neće sa žalom gledati i na sadašnje dane, kao što sada gledaju na stare u kojima se lepše živelo.