ZLATKO OSTAVIO VOLAN U AMERICI I VRATIO SE KUĆI: Odlučio da gaji ove vrste - nema ih mnogo na ovom području, a isplativo je
Sve je veći broj proizvođača na području Unsko-sanskog kantona koji se odlučuju za plantažni uzgoj orašastih plodova. Najzastupljenije su kulture oraha i lešnika, a u poslednje vreme sve više i kestena.
Među takvim investitorima je i Zlatko Beganović iz mesta Pećigrad, nadomak Cazina, koji se posle duge tri decenije boravka u SAD vratio u zavičaj i zarađeni novac investirao u poljoprivrednu proizvodnju.
Pre nekoliko godina na površini od oko pet hektara zasadio je stabla kestena, a na susednoj parceli, koja zauzima površinu 11 hektara, podigao je plantažu oraha i lešnika, a njihova stabla ove godine već daju prve plodove.
Beganović na ovome nije stao, pa je trenutno u fazi podizanja još jedna plantaže kestena na području sela Liskovac.
"Proveo sam 30 godina radeći kao vozač kamiona i za volanom sam često razmišljao čime bih se mogao baviti kada se vratim kući. Budući da sam nasledio velike površine zemlje, pala mi je na pamet ova ideja. Moji su živeli od zemlje i bilo bi ružno da ona bude zapuštena", kaže Beganović.
Dodaje kako je ove godine prodao prve plodove oraha i lešnika i započeo povrat uloženog novca.
Prema njegovim rečima, u proteklom periodu sproveo je sva potrebna ispitivanja vezana za kvalitet zemljišta i uslove na tržištu i smatra kako je novac uložio u dugoročno veoma isplativu investiciju.
Uzgoj plantažnog kestena nije zastupljen na ovom području, a radi se o profitabilnoj kulturi.
Takođe, treba istaći kako plantažni kesten, za razliku od šumskog, nema prirodnih neprijatelja, ne oboljeva od raka korena niti ga napadaju ose šiškarice koje su desetkovale šume divljeg kestena na ovim prostorima poslednjih godina. Beganović dodaje kako ova poljoprivredna delatnost ima višestruko pozitivne efekte, jer u uzgoju nema puno posla, dok je potražnja kestenovih plodova na evropskom tržištu izražena i konstantna, a cena visoka i stabilna.
Takođe, identična situacija je i sa orasima i lešnicima, kulturama čiji plodovi imaju veliku primenu u konditorskoj industriji, te su traženi na tržištu.
U Poljoprivrednom zavodu USK ističu kako je ovo područje idealno za sadnju orašastog ili voća u ljusci, a za poljoprivrednike koji se odluče za ovu vrstu proizvodnje planirani su podsticaji i edukativna podrška.
S tim ciljem u proteklom periodu u gradovima i opštinama ovog kantona održan je niz edukativnih predavanja na ovu temu te su poljoprivrednicima predočeni osnovi pomenute proizvodnje.
OVAKO SE PRAVI POSAO! MIHAJLO ULOŽIO 400, A ZARAĐUJE 40.000 EVRA! Ovo je primer kako se sa malo para pokreće dobar biznis!