KUVARI STALNO RADE NA 40 STEPENI - ŠTA KAŽE ZAKON? Evo šta su poslodavci dužni da obezbede zaposlenima
Kako zakon štiti radnike koji rade na visokim temperaturama na gradilištu, plantažama i kuhinjama i da li je preporuka dovoljna
Zbog veoma jakog i dugotrajnog toplotnog talasa sa maksimalnim temperaturama od 37 do 40 stepeni, a u petak i subotu lokalno i do 42 stepena, Republički hidrometeorološki zavod Srbije izdao je hitno upozorenje i pokrenuo sistem za prenos SMS hitnih informacija građanima.
Tokom ekstremno visokih temperatura poseban oprez savetuje se radnicima koji rade na otvorenom, a na udaru su naročito oni u sektoru građevine, poljoprivrede i komunalnih delatnosti.
Iako zakon ne propisuje precizno zabranu rada na otvorenom u slučaju visokih temperatura i sve se svodi na preporuke kojih bi kompanije i preduzeća trebalo da se pridržavaju, Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu definiše da su poslodavci u obavezi da za zaposlene obezbede bezbedno i zdravo mesto za rad.
Viši savetnik za ekonomska i socijalna pitanja Ujedinjenih granskih sindikata Nezavisnost Zoran Ristić ističe da je reč o preporukama koje bi poslodavci trebalo da poštuju, ali da ne postoji zakonska obaveza za njihovu implementaciju.
“Zakonom je jedino propisano da je poslodavac u obavezi da obezbedi bezbedno i zdravo radno mesto za zaposlenog i u tom smislu je preporuka za poslodavce da organizuju radno vreme tako da se u najtoplijem delu dana izbegava direktno radno angažovanje zaposlenih na otvorenom. Ukoliko je rad zaista neophodan, onda mora da se organizuje uz korišćenje zaštitnih sredstava i tako da se za zaposlene obezbede dovoljne količine tečnosti”, ističe naš sagovornik.
S druge strane, zaposleni su dužni da se pridržavaju svih propisa i da koriste zaštitnu opremu.
“Ipak, nigde nije propisano da se zaustavlja proizvodni proces ukoliko temperatura bude u nekom intervalu koji je van razumnog okvira”, dodaje Ristić.
Na pitanje koliko poslodavci u Srbiji uvažavaju ove preporuke on kaže da se to može videti kada se prođe pored bilo kog gradilišta.
“Ima onih poslodavaca kojima je prioritet rok, da završe posao koji su dogovorili, i koji manje pažnje obraćaju na ove preporuke. A ima i onih koji ih uvažavaju i organizuju posao tako da se on pretežno obavlja u jutarnjim časovima i kasnije popodne, kada temperaturni uslovi dozvole. Nemamo preciznu statistiku koji je to broj poslodavaca, ali ima i jednih i drugih”, napominje Zoran Ristić.
Objašnjava i da se UGS Nezavisnost trudi da u razgovoru sa poslodavcima, tamo gde postoji mogućnost, sugeriše i organizuje radno vreme i raspored koji odgovara zaposlenima, a da to ne bude na štetu poslodavca.
“Trenutni problem je sezonskog karaktera, ali ovakve situacije ne dešavaju se samo kada su visoke temperature. Sličan problem imamo u ugostiteljstvu, kod zaposlenih koji rade u kuhinji gde je temperatura konstantno oko 40 stepeni. Oni tokom cele godine rade u tim uslovima i taj problem treba rešavati. Zato smatram da bi trebalo zakonom malo preciznije definisati te obaveze poslodavca i eventualno uvesti neka ograničenja – ne kroz preporuke nego kroz zakon”, navodi Ristić.
Šta je savet zaposlenima?
Ristić objašnjava da zaposleni po zakonu ima pravo da odbije da radi ukoliko poslodavac nije obezbedio zdrave i bezbedne uslove za rad.
“Ako se ne oseća dobro i takav rad utiče na njegovo zdravstveno stanje, zaposleni ima pravo da odbije da radi. Ali ukoliko se pokaže da to odbijanje nije osnovano postoji mogućnost otkaza. Naša preporuka je da zaposleni ukaže poslodavcu na takvu situaciju uz obrazloženje, da odbije da radi ukoliko se ne oseća dobro i da se obrati lekaru koji bi to konstatovao, a kako kasnije ne bismo imali problem sa procedurom sankcionisanja takvog radnika”, zaključuje Ristić.
Kurir Biznis/Biznis.rs