ĐEDOVIĆ HANDANOVIĆ: Reforme u energetskom sektoru važne za energetsku stabilnost i konkurentnost privrede
Ministarka je naglasila da neophodna ulaganja u energetski sektor, u narednih 10 godina iznose oko 15 milijardi evra.
Reforme u energetskom sektoru nisu samo pitanje ambicija Srbije da postane članica EU, već su važne i za naše građane i privredu, da imamo energetsku stabilnost i dovoljno struje i gasa, kako danas, tako i u budućnosti, kad ćemo sve više prelaziti na čiste izvore energije ali na siguran i bezbedan način, a što je važno i za konkuretnost privrede, rekla je ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović Handanović.
„Hrabro smo pre dve i po godine počeli da reformišemo energetski sektor u koji se nije dovoljno ulagalo i u kojem su postojali decenijski nagomilani problemi. Od tada do danas, Energetska zajednica je više puta pohvalila Srbiju u svojim izveštajima kao lidera u reformama u regionu, posebno u elektroenergetici i obnovljivim izvorima energije.
Najviše smo napredovali u procesu spajanja tržišta i verujem da će Srbija biti među prvima koja će spajanje sa tržištem električne energije EU, konkretno sa Mađarskom, sprovesti do kraja i biti uzor drugima u regionu”, rekla je ministarka na svečanosti povodom godišnje Skupštine NALED-a, na kojem je predstavljeno i 17. izdanje Sive knjige, koja sadrži 100 preporuka za bolje uslove
poslovanja.
Naglasila je da neophodna ulaganja u energetski sektor u narednih 10 godina iznose oko 15 milijardi evra, od kojih se najveći deo odnosi na hidro kapacitete i obnovljive izvore energije, oko sedam milijardi evra. „Pored toga, planiramo i nove bazne kapacitete koji su važni za stabilnost snabdevanja, nastavak ulaganja u razvoj prenosne i distributivne mreže, kao i nove projekte u sektoru nafte i gasa“, navela
je Đedović Handanović.
Kao jedan od prioriteta u novom izdanju Sive knjige označeno je uvođenje Mehanizma za prekogranično prilagođavanje cena ugljenika (CBAM) po ugledu na EU.
Ministarka je naglasila da je u pripremi nacionalna analiza i procena uticaja primene cene emisije ugljenika i mehanizma CBAM. “Svesni smo izazova koje ovi troškovi donose i ne bežimo od toga.
Vlada Srbije radi na definisanju najprihvatljivijih opcija, kako bi se zaštitila naša privreda i građani”, rekla je ona.
Ministarstvo rudarstva i energetike, jedno je od retkih ministarstava koje može da se pohvali ispunjenim preporukama iz prethodne Sive knjige, zahvaljujući digitalizaciji procedura za priključenje kupaca-proizvođača na distributivnu mrežu, i uvođenju instituta aktivnog kupca kroz prošlogodišnje izmene Zakona o energetici. „U poslednje dve i po godine povećan je broz prozjumera za više od 15 puta”, rekla je ministarka.
Đedović Handanović je rekla da Ministarstvo ceni saradnju sa NALED-om i učešće ove organizacije u izradi zakona i podzakonskih akata. „Pozdravljamo i najavljeno formiranje Saveta za energetiku u junu kao još jedne platforme za dijalog između države, privrede, stručnjaka i međunarodnih partnera“, navela je ministarka.
Ona je istakla da je vredno pažnje što je NALED prepoznao ekonomsko osnaživanje žena kao svoju „temu godine“. „To je zajednički zadatak javnog i privatnog sektora, da stvaramo uslove da što veći broj žena ima priliku da utiče na razvoj i budućnost naše zemlje.
U poslednje dve godine imamo više žena na čelu državnih kompanija u energetskom sektoru i nastavićemo da stvaramo uslove da žene imaju jednake šanse da napreduju i dolaze do najviših položaja.
Verujem da i kompanije članovi NALED-a mogu svojim primerom dati podstrek da i u privatnom sektoru imamo što više stručnih žena i liderki na rukovodećim pozicijama“, poručila je Đedović Handanović.
BiznisKurir.rs
U GRČKOJ VEĆ POČELI DA DERU! Cene ležaljki podivljale, turisti šokirani! Biraju isplativiju varijantu