Slušaj vest

Država koju donedavno ne bismo povezivali s auto-industrijom sada je na putu da postane nova automobilska sila.

Saudijska Arabija polako postaje žarište proizvodnje automobila na Bliskom istoku. Kako je do toga došlo?

Stvari su krenule punom parom 2023. godine kada je kompanija Lucid otvorila drugi pogon za naprednu proizvodnju u bogatom bliskoistočnom kraljevstvu. Ovaj američki proizvođač tamo sklapa model "Air", koristeći komplete unapred proizvedene u glavnoj fabrici kompanije u Kasa Grandeu, u Arizoni. Međutim, cilj fabrike je da do kraja ove decenije postane potpuno razvijen proizvodni pogon. Ako sve bude išlo po planu, fabrika će moći da proizvede do 150.000 vozila godišnje, koja će se prodavati kako u Saudijskoj Arabiji, tako i na izvoznim tržištima.

Iako otvaranje Lucidove fabrike nije bilo iznenađenje, s obzirom na to da je Javni investicioni fond Saudijske Arabije tada posedovao više od 60% akcija američkog proizvođača, novi učesnik na sceni svakako jeste. Hyundai je započeo izgradnju nove fabrike u automobilskom klasteru King Salman, unutar Ekonomskog grada kralja Abdulaha — novog grada koji je Saudijska Arabija osnovala pre dve decenije da bi privukla investicije i postala logistički i proizvodni centar države.

Ovo će biti prva "proizvodna baza" Hyundaija na Bliskom istoku i predstavlja "temelj za to da Hyundai postane vodeći brend u Saudijskoj Arabiji".

Planirano je da se fabrika otvori u četvrtom kvartalu 2026. godine, sa godišnjim kapacitetom od 50.000 automobila. Kompanija nije otkrila koji će se modeli proizvoditi u pogonu, ali je potvrdila da će se proizvoditi vozila na električni pogon, kao i ona sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem.

Pogon *Hyundai Motor Manufacturing Middle East (HMMME)* je zajednički poduhvat ovog proizvođača automobila i Javnog investicionog fonda Saudijske Arabije. Državni fond će imati 70% udela, dok će Hyundai kontrolisati preostalih 30%, prenosi Jutarnji.

Iako Saudijska Arabija nije tipično mesto za proizvodnju automobila, njihov ultrabogati državni fond privlači proizvođače da otvore pogone upravo tamo.

Ova ulaganja deo su nacionalnog razvojnog plana poznatog kao Vizija 2030, kojim Saudijska Arabija nastoji da diverzifikuje svoju privredu. U okviru tog napora, zemlja želi da se manje oslanja na proizvodnju nafte, a automobilska industrija je važan deo tog plana.

biznis.kurir.rs/Jutarnji