Slušaj vest

To je kazala ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura.

- Sećanje na žene koje su izgubile život u nasilju nije samo čin poštovanja prema njima, već i jasna poruka svima nama: nasilje nad ženama je problem koji mora da podigne na noge čitavo društvo. Naša država ima dobar sistem zaštite žrtva od nasilja, ali da bi sistem mogao da reaguje, nasilje mora biti prijavljeno. O njemu se mora govoriti hrabro i jasno svaki dan, a ne samo onda kada se globalno ili nacionalno bavimo temom nasilja - kaže Macura.

Tatjana Macura
Tatjana Macura Foto: Ministarstvo bez portfelja

Ministarka je podsetila da je od 2011. do danas ubijeno je više od 430 žena, dok je tek 3% među njima prethodno prijavilo nasilje. Ona dodaje da je uz ovaj podatak, pre svega kao vid motivacije žrtava i potencijalnih žrtava, važno podsetiti da je od 2016. godine, od kada je usvojen Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, broj smrtnih ishoda smanjen za 45%, što jasno pokazuje da sistem funkcioniše onda kada se aktivira.

- Ne smemo da ćutimo! Da ne okrećemo glavu je u najboljem interesu žrtve. Nasilje se mora prijaviti – za žrtvu, za njenu decu, za celo društvo. Prijavom nasilja spašavamo živote. Nijedna žena ne sme biti prepuštena sama sebi. Ne zaboravljamo nijednu i ne odustajemo ni od jedne - zaključila je ministarka Macura.