VELIKE PROMENE U VEZI SA TEHNIČKIM PREGLEDOM VOZILA! Evropska komisija uvodi revolucionarnu novinu, evo i koju
Predviđa se mogućnost obavljanja tehničkog pregleda u nekoj drugoj državi članici Evropske unije u kojoj vozilo nije registrirano
Evropska komisija je u četvrtak predložila važne izmene pravila o periodičnim tehničkim pregledima vozila, kako bi se u obzir uzeo sve veći broj električnih automobila, napredni sistemi za pomoć u vožnji i smanjile prevare povezane sa brojačem pređenih kilometara.
Nova pravila trebalo bi da smanje emisiju štetnih materija, prevare povezane sa brojačem kilometara i povećaju bezbednost na putevima.
Komisija je predložila reviziju tri direktive: o periodičnom tehničkom pregledu vozila; o dokumentima o registraciji vozila; o pregledu na putu komercijalnih vozila.
Komisija predlaže da se uvedu obavezni tehnički pregledi automobila i kombija starijih od 10 godina jednom godišnje, umesto sadašnje obaveze na svake dve godine. Ta obaveza već postoji u većini država članica, uključujući i Hrvatsku, ali u 11 država članica automobili i kombiji stariji od 10 godina idu na tehnički pregled tek svake dve godine.
U nekim državama članicama obavezni tehnički pregledi jednom godišnje sprovode se već nakon tri ili četiri godine starosti vozila.
Kako bi se smanjile prevare povezane sa brojačem kilometara, države članice će, prema predlogu, morati da uspostave nacionalne baze podataka o očitavanjima brojača kilometara.
Očitavanja se moraju beležiti pri svakom servisiranju ili popravci vozila, čak i kada je u pitanju zamena sijalica ili guma. Takve baze podataka već postoje u Belgiji (Car-Pass) i u Holandiji (Nationale Auto Pas, NAP) i sada bi trebalo da postanu obaveza u svim državama članicama.
Ako se polovan automobil proda u neku drugu državu članicu, država članica iz koje je izvezen moraće da podeli istoriju kilometraže tog automobila ili kombija sa državom članicom u kojoj se ponovo registruje.
Prema postojećoj direktivi o periodičnim tehničkim pregledima, kilometraža se mora beležiti pri svakom takvom pregledu, a manipulacija brojačem kilometara smatra se krivičnim delom. Međutim, problem je u tome što se tehnički pregledi obavljaju samo jednom godišnje, češće svake dve godine, a kod novih vozila tek nakon tri ili četiri godine. Značajan deo prevara povezanih sa brojačem kilometara već se dešava pre prvog pregleda jer se veći dobitak u ceni može postići neovlašćenim intervencijama na brojaču kilometara relativno novih vozila.
Suzbijanje prevara povezanih sa kilometražom važno je sa stanovišta zaštite potrošača, ali i za poštenu tržišnu konkurenciju u trgovini vozilima. Predlog bi trebalo da doprinese smanjenju nedozvoljenih intervencija na brojačima kilometara u domaćoj i prekograničnoj prodaji polovnih vozila, što bi posebno trebalo da koristi potrošačima u zemljama sa velikim brojem polovnih automobila.
Predlaže se ispitivanje emisija primenom naprednih metoda za ultrafine čestice i azotne okside (NOx). Sadašnje preporučene granične vrednosti od 250.000 čestica/cm³ postale bi prag za prolazak na tehničkom pregledu.
Predlaže se da se periodični tehnički pregledi prilagode za ispitivanje električnih vozila te da pregledi obuhvate i napredne funkcije za pomoć u vožnji.
Predlaže se i digitalizacija zapisnika o tehničkom pregledu vozila i uvođenje digitalnih potvrda o registraciji vozila, zatim međusobno povezivanje nacionalnih registara vozila i proširenje skupa usklađenih podataka o vozilima u tim registrima, na primer podataka o zemlji prve registracije, statusu registracije i informacijama o značajnim izmenama vozila.
Sertifikati o tehničkoj ispravnosti vozila u elektronskom obliku trebalo bi da postanu obavezni i da postepeno zamene papirnu verziju.
Predviđa se mogućnost obavljanja tehničkog pregleda u nekoj drugoj državi članici u kojoj vozilo nije registrovano. Potvrda o takvom pregledu važila bi do šest meseci, s tim da se sledeći tehnički pregled mora obaviti u zemlji u kojoj je vozilo registrovano.
Predloge će sada razmatrati Evropski parlament i Savet u okviru redovnog zakonodavnog postupka. Sada je na zakonodavnim telima Savetu i Parlamentu da se izjasne o predlozima. Nakon što se postigne dogovor, Komisija će pripremiti potrebne delegirane i provedbene akte za određene aspekte sprovođenja novih pravila.
Biznis Kurir/Poslovni.hr
BEOGRAĐANIN POLUDEO ZBOG CENE ĆUMURA! Kod jednog prodavca kupio 12 kila za 1.200 RSD, a drugi mu tražio sumanutu cifru