Slušaj vest

Ovo se dešava prvi put nakon objave dodatnih carina američkog predsednika Donalda Trampa (2. aprila), kojima je obuhvaćena i Srbija. Inflacija u našoj zemlji nalazi se na 4,5 odsto, što je gornja granica ciljanog okvira, ali ekonomisti smatraju da će ključna kamata i ovog puta ostati nepromenjena.

Na poslednjoj sednici, 13. marta, Izvršni odbor NBS je zadržao referentnu kamatu na istom nivou šesti mesec zaredom – ona iznosi 5,75 odsto, a nepromenjene su ostale i kamatne stope na depozitne – 4,5 odsto i kreditne olakšice – 7,0 odsto.

Profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Ljubodrag Savić u razgovoru za Biznis.rs ocenjuje da će ključna kamatna stopa i ovog puta ostati bez promena.

- Donald Tramp je uveo carine, što će značajno uzburkati svetsku ekonomiju, a nas će pogoditi nešto manje. Naravno, imamo problem sa carinskom stopom koja je uvedena, ali suštinski kod onih parametara koji regulišu referentnu kamatnu stopu ništa se nije bitno promenilo. I dalje ostaju iste neizvesnosti koje su postojale i ranije, samo su sada one veće u svetskoj nego u srpskoj ekonomiji - ističe Savić.

Prema njegovim rečima, srpska ekonomija deli sudbinu svetske i evropske, ali se Narodna banka Srbije i vlada drže čvrstog kursa i bez posebne potrebe neće menjati pravac ni ekonomske ni monetarne politike, a samim tim ni referentnu kamatnu stopu.

- Ni u psihološkom smislu ta promena ne bi bila dobra u ovom trenutku jer, na primer, ukoliko se poveća referentna kamata to pokazuje da vlada očekuje veće inflatorne pritiske. Čak i da se to desi, a mislim da neće biti slučaj, moramo imati u vidu da smo pre nekoliko meseci dobili investicioni rejting - dodaje profesor Savić.

NBS
Narodna banka Srbije Foto: Arhuva

On ukazuje da su sada, zbog svih događaja u zemlji, naši makroekonomski podaci loši, a neki i značajno lošiji u odnosu na prethodne periode.

- Mislim da je zadatak vlade i Narodne banke Srbije da skreće pažnju na neke stabilne parametre, a referentna kamatna stopa je jedan od njih, od koga mnogo što-šta zavisi. I zbog činjenice da je u nekom smislu ugrožen rejting – ne zbog loših rezultata Vlade Srbije, nego zbog svih društvenih događaja i neizvesnosti vezanih i za strane investitore i za rad domaćih preduzeća, verujem da će se centralna banka opredeliti da u tom smislu pruži još jednu dozu stabilnosti srpskoj ekonomiji. Pritom, naravno, to ništa nije veštački i odokativno, nego nema ni nekog naročitog razloga da se menja - napominje Ljubodrag Savić.

Profesor Ekonomskog fakulteta zaključuje da će preovladati stav centralne banke da treba ohrabriti privredu i održati ekonomsku stabilnost, zbog čega smatra da će ključna kamata ostati na istom nivou, nepromenjena.

BiznisKurir/Biznis.rs