Na Volstritu je indeks S&P 500 u sredu skočio 9,5 odsto, što je najveći dnevni skok u poslednjih 17 godina, nakon što je američki predsednik Donald Tramp odložio primenu dodatnih, recipročnih carina za sve zemlje osim Kine.

Indeks Dau Džons je porastao 7,87 odsto, na 40.608 poena, dok je S&P 500 skočio 9,52 odsto, na 5.456 poena, a Nasdak indeks 12,16 odsto, na 17.124 poena.

To je najveći dnevni skok od globalne finansijske krize 2008. i treći najveći od Drugog svetskog rata. Za Nasdak, međutim, to je najveći skok od 'dotcom' krize 2001. i drugi najveći u istoriji.

Skok na berzi nakon Trampovog oglašavanja

Jučerašnje trgovanje počelo je oprezno, blagim rastom indeksa, a njihov snažan skok usledio je popodne, nakon što je Tramp na društvenim mrežama najavio da će privremeno, na 90 dana, odložiti primenu recipročnih carina na sve zemlje, osim Kine, kojoj će dodatno povećati carine na ukupno 125 odsto.

Ministar finansija Skot Besent je kasnije na konferenciji za novinare pojasnio da će recipročne carine biti odložene i da će se plaćati osnovna carina od 10 odsto na uvoz skoro sve robe u SAD.

Odlaganje se neće odnositi na ranije uvedene sektorske carine na automobile, čelik i aluminijum, kao ni na carine od 25 odsto za Kanadu i Meksiko, a Vašington će u narednim mesecima pregovarati sa trgovinskim partnerima o novim uslovima međusobne trgovine.

Povećanje carina na uvoz kineske robe na ukupno 125 odsto je odgovor, rekao je Tramp, na kinesko povećanje carina na uvoz američke robe na 84 odsto, koje stupa na snagu 10. aprila.

Odlaganje recipročnih tarifa manje od 24 sata nakon što su uvedene usledilo je nakon najvećeg četvorodnevnog pada cena akcija od krize sa korona virusom, pri čemu je indeks S&P 500 potonuo 12 odsto.

Jučerašnjim skokom indeksi su povratili većinu tih gubitaka.

- Ovo je ključni trenutak koji smo čekali. Početna reakcija tržišta je bila izuzetno pozitivna jer investitori ovo vide kao korak napred ka jasnoći. Međutim, ostaje neizvesnost šta će se dogoditi u narednih 90 dana, a investitori će morati da se nose sa tom neizvesnošću - kaže Gina Bolvin , predsednica Bolvin Vealth Management Group.

Nakon Trampovog odlaganja carina, analitičari Goldman Saksa povukli su nedavnu procenu rizika od recesije i rekli da očekuju da će američka ekonomija rasti ove godine.

Kevin Gordon, strateg Čarlsa Švaba, kaže, međutim, da ovaj skok cene posle prethodnog oštrog pada ima smisla, ali da u ovim uslovima niko ni u šta ne može da bude siguran.

- Moraćemo da sačekamo da vidimo kakva je konačna politika, ali nažalost politika se menja skoro svakodnevno. Pitanje je da li će kompanije moći da donose odluke o investiranju i zapošljavanju u ovom okruženju - kaže Gordon.

Indeks "straha" VIKS naglo je pao.

Epl i Tesla naglo pali

Cene akcija su juče porasle u svih 11 najvažnijih sektora indeksa S&P 500, a među najvećim dobitnicima je sektor tehnologije, sa rastom od više od 14 odsto.

U međuvremenu, cene akcija tehnoloških giganata Apple, Nvidia i Tesla, koje su naglo pale prethodnih dana, skočile su između 15 i 22 odsto.

Zahvaljujući odlaganju tarifa, indeks "straha" VIKS, koji je prethodnih dana bio na najvišim nivoima od 2020. godine i krize sa korona virusom, juče je naglo pao sa 58 na 33 poena. To znači da je manje verovatno da će investitori osigurati svoje portfelje od mogućeg daljeg pada cena akcija.

A na evropskim berzama, koje su zatvorene pre Trampovog saopštenja, juče su pale cene akcija. Londonski FTSE indeks skliznuo je 2,92 odsto, na 7.679 poena, dok je frankfurtski DAKS potonuo 3,00 odsto, na 19.670 poena, a pariski CAC 3,34 odsto, na 6.863 poena.

Peking: Razgovarali smo sa EU o jačanju trgovinske saradnje

Kina i Evropska unija razmenile su mišljenja o jačanju ekonomske i trgovinske saradnje kao odgovor na američke tarife, saopštilo je u četvrtak kinesko ministarstvo trgovine.

Ministar trgovine Vang Ventao razgovarao je u utorak u video razgovoru sa komesarom EU za trgovinu i ekonomsku bezbednost Marošem Šefčovičem o ponovnom pokretanju pregovora o podršci trgovini, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva.

Tema razgovora bilo je trenutno otvaranje pregovora o minimalnim cenama kineskih električnih vozila, dodaje se u saopštenju.

EU je u oktobru prošle godine, pored standardnih, uvela dodatne carine na uvoz električnih automobila iz Kine, u rasponu od 17,3 do 36 odsto, zaključivši da kineski proizvođači zahvaljujući državnoj pomoći uživaju nepravednu prednost u odnosu na konkurenciju.

Peking i Brisel složili su se da ponovo otvore pregovore o minimalnim cenama električnih vozila iz Kine, saopštilo je prošle nedelje kinesko ministarstvo trgovine, bez navođenja datuma.

Američki predsednik Donald Tramp najavio je prošle srede "recipročne carine" na uvoz robe iz Kine i EU. Peking je uzvratio dva dana kasnije istom merom, a odgovor je najavila i Evropska unija.

vladan01 EPA Yuri Gripas  Pool.jpg
Foto: EPA Yuri Gripas Pool

U sredu su SAD povećale cenu, nametnuvši još veće carine na uvoz iz Kine, a Kina je odmah odgovorila većim carinama na američku robu.

EU je takođe u sredu objavila carine na uvoz iz SAD.

U utorak, samo dan pre novog talasa carina, kineski ministar trgovine rekao je evropskom komesaru da je Kina spremna da produbi trgovinsku, investicionu i industrijsku saradnju sa EU.

Prema Vangovim rečima, Kina i EU treba da zajednički štite multilateralni trgovinski sistem zasnovan na pravilima i da prate principe liberalizacije trgovine i stvaranja uslova za nesmetanu razmenu, "što će doneti više stabilnosti i bezbednosti svetskoj ekonomiji i trgovini", navodi se u saopštenju ministarstva.

Peking i Brisel razgovarali su o uspostavljanju povoljnijeg poslovnog okruženja za kompanije i pitanjima trgovinskog transfera.

Kina i EU će dodatno ojačati komunikaciju u okviru Svetske trgovinske organizacije i zajednički se zalagati za promene njenog sistema, dodaje se u saopštenju.

Šta se dogodilo na dan prekretnice?

Danima su Donald Tramp i njegov tim iz Bele kuće tvrdili da su u potpunosti posvećeni svojoj odluci da nametnu sveobuhvatne "recipročne" carine desetinama zemalja. Čak su se rugali izveštaju objavljenom u utorak u kojem se tvrdi da predsednik razmatra odlaganje od 90 dana - vest koja je nakratko izazvala skok indeksa akcija.

Ali sada je to odlaganje viših tarifnih stopa, sa nekoliko značajnih izuzetaka, postalo stvarnost. Čeka se ponovno usklađivanje globalnog ekonomskog poretka, a Trampovo obećanje o zlatnom dobu američke proizvodnje moraće da sačeka.

U Beloj kući kažu da je plan za agresivne tarife, praćen pauzom i pregovorima sa pojedinim zemljama, zapravo bio predviđen od početka.

- Više od 75 zemalja nas je kontaktiralo, a pretpostavljam da će ih posle danas biti još više - rekao je ministar finansija Skot Besent novinarima ubrzo nakon objave.

Takav okvir Bele kuće, naravno, nije iznenađujući. Teško je zanemariti paniku među investitorima, pad na tržištu obveznica i sve glasnije republikanske kritike i neodobravanje javnosti koje su prethodile ovoj objavi.

Dakle, da li je ovo strateško povlačenje pred neočekivanim otporom ili još jedan primer Trampove "umetnosti sklapanja dogovora" na delu? Nije trebalo dugo da Trampovi pomoćnici, od kojih su mnogi tvrdili da on nikada neće odstupiti, da se oglasi u medijima i proslave predsednikov potez.

Trampov savetnik za trgovinu Piter Navaro rekao je da je Trampova tarifna situacija "prošla tačno onako kako je trebalo".

- Jasno je da niste razumeli šta predsednik Tramp radi - rekla je portparolka Karolin Livit okupljenim novinarima: "Ceo svet zove Sjedinjene Američke Države".

Ali oni su bili manje jasni u vezi sa detaljima suspenzije tarife, objavljenom putem objave na njegovoj društvenoj mreži Istina. Da li se odlaganje viših carina odnosi i na EU? Da li su sada uključeni Meksiko i Kanada, koji su ranije izbegavali početnu tarifu od 10%? Da li su obuhvaćene i tarife specifične za sektor?

Bela kuća je na kraju dala neka pojašnjenja - ali satima su američki trgovinski partneri bili primorani da čitaju Trampov post i traže informacije iz odgovora nakon što su novinari vikali na brifinzima za štampu, piše BBC .

U sredu popodne, Tramp je priznao da tržište izgleda "prilično mračno" i da se "ljudi osećaju malo nelagodno" - izjava koja je potkopala deo poverenja koje je pokazao poslednjih dana, a možda i nagovestila pravi razlog za promenu kursa.

Ranije tog dana, na Truth Social-u, pozvao je ljude da "OSTANU HLADNI!" i obećao da će "sve dobro ispasti". On je u ponedeljak vređao takozvane "paničare" - pokret koji je opisao kao "slabe i glupe" koji nemaju strpljenja za njegove poteze.

Na kraju je, međutim, Tramp bio taj koji je naglo promenio pravac.

Uprkos tome, on je tvrdio da je njegova najava o tarifama bila neophodna i da bilo kakvi ekonomski poremećaji samo odražavaju bolest koja se godinama tolerisala u američkoj ekonomiji.

Demokrate su, u međuvremenu, dale znatno manje optimističan stav. Lider demokrata u Senatu Čak Šumer optužio je Trampa da "vlada kroz haos".

- Izgubio se, povlači se - i to je dobra stvar - rekao je.

Na kraju, možda nije ni važno kakav je tačan misaoni proces iza Trampove odluke.

Realnost je da SAD sada pokušavaju da poprave odnose ili barem smanje tenzije sa zemljama koje su se suočile sa trgovinskom osvetom, čak i dok Tramp nastavlja da nameće univerzalnu carinu od 10 odsto, što bi samo po sebi bila ogromna vest pre nekoliko nedelja.

To je još uvek dovoljan korak unazad da berze počnu da rastu, a Tramp se sada okreće trgovinskom ratu sa Kinom, na koju je uveo carine od 125 odsto.

Ovo će imati globalne posledice, ali je u skladu sa nedavnom spoljnom politikom SAD, uključujući onu demokratskog predsednika Džoa Bajdena, koja nastoji da obuzda ambicije Kine.

Veliko je pitanje, međutim, da li će Trampovi potezi tokom protekle nedelje, koji su uznemirili saveznike i uzdrmali globalni poredak, otežati sprovođenje takve strategije.

I za 90 dana, kada istekne ova Trampova pauza, mogli bismo da se vratimo na početak - sa istom ekonomskom dramom i neizvesnošću.

(Kurir.rs/Jutarnji list)