PORŠE SE VRAĆA VOJNOJ INDUSTRIJI? U automobilskom divu na ovakvu ideju su došli zbog ogromnih gubitaka
Nakon gubitaka od vrtoglavih 20 milijardi evra u 2024. godini, automobilski gigant izlaz iz krize traži u - tenkovima, dronovima i vojnoj tehnologiji
Nemački automobilski div Porsche SE razmišlja o povratku u vojnu industriju. Nakon gubitaka od vrtoglavih 20 milijardi evra u 2024. godini, holding koji drži vlasničke udele u grupaciji Volkswagen i proizvođaču automobila Porsche, izlaz iz krize traži u - tenkovima, dronovima i vojnoj tehnologiji.
Prema informacijama nemačkog specijaliziranog portala Esut, Porsche SE već je napravio prve korake prema povratku u obrambeni sektor, ali ne razvojem vlastitih sistema, već ulaganjem u druge kompanije. U njemački startup Quantum-Systems koji proizvodi autonomne dronove namenjene vojnim korisnicima već je uloženo nekoliko miliona evra. Navodno je za takve strateške investicije spremno do dve milijarde evra.
Ovaj potez dolazi u kontekstu dramatičnih promena na globalnom automobilskom tržištu. Kineski proizvođači automobila pristupačnijim cenama i naprednom tehnologijom snažno potiskuju evropsku konkurenciju. Porsche, uz Volkswagen, bieleži goleme gubitke, a uprava holdinga očito veruje da bi povratak vojnoj industriji mogao biti nova prilika za opstanak i profit.
Zanimljivo, Porsche nije potpuni pridošlica u ovom sektoru. Još pedesetih godina prošlog veka kompanija Dr. Ing. h.c. F. Porsche GmbH učestvovala je u razvoju nemačkog tenka Leopard 1, tačnije sistema njegove šasije. Tenk je službeno ušao u upotrebu 1963. i postao ključna komponenta Bundeswehra.
Porsche je tada pokušao da ponudi vlastiti SUV za potrebe tada mlade zapadnonemačke vojske - model Porsche Type 597. Iako je tehnički bio superiorniji od konkurencije, na takmičenju je ipak pobedio jeftiniji DKW Munga.
U još mračnijoj epizodi svoje istorije, tokom Drugog svetskog rata, Porsche je radio na čuvenom nacističkom "čudesnom oružju" (Wunderwaffe), uključujući monstruozni supertenk Panzer VIII Maus, koji nikada nije u potpunosti razvijen.
U suvremenom kontekstu, čini se da ni jedna velika evropska industrijska grupacija ne isključuje vojni sektor kao potencijalni izvor rasta. Iz Volkswagena, u kojem Porsche SE ima 31,4 posto vlasničkog udela, nedavno je stigla izjava direktora Olivera Blumea da kompanija "može pomoći jačanju evropskih obrambenih sposobnosti" nudeći usluge savetovanja za razvoj i podršku vojnih vozila.
Paralelno, Rolls-Royce Power Systems AG — koji također ima dugu istoriju u vojnoj industriji — najavio je razvoj nove alternative motora za tenkove Leopard 2. Novi pogonski sistem, koji će biti isporučen neimenovanom kupcu u martu 2025., biće lakši, kompaktniji, ali će zadržati sve performanse postojećeg.
Kurir Biznis/Seebiz.eu
JEDAN GRAD U ITALIJI DAJE 100.000 EVRA I KUĆU ZA EVRO! Može svako da konkuriše, evo i koji su uslovi