Slušaj vest

U horologiji, „komplikacija“ se odnosi na bilo koju funkciju koja prevazilazi standardno prikazivanje vremena, poput gregorijanskog kalendara ili prikaza mesečevih mena.

Novi model Les Cabinotiers Solaria Ultra Grand Complication oborio je rekord sa čak 41 komplikacijom. Ovaj unikatni dizajn, predstavljen na sajmu Watches and Wonders u Švajcarskoj, sastoji se od 1.521 pojedinačne komponente. Proizvođač je podneo 13 zahteva za patentnu zaštitu, od kojih se sedam odnosi na mehanizam zvona.

Sat prikazuje tri različite mere vremena: klasičan 24-časovni dan, zvezdano vreme (vreme potrebno Zemlji da se jednom okrene oko svoje ose, što je oko četiri minuta kraće od kalendarskog dana) i solarni dan koji je prilagođen Zemljinoj eliptičnoj orbiti.

Među desetinama drugih komplikacija nalaze se i astronomske funkcije koje prate položaj Sunca, njegovu visinu, putanju i ugao u odnosu na Zemljin ekvator. Rotirajući prikaz sa 13 sazvežđa Zodijaka može se podesiti da prikazuje kada će te zvezde ponovo biti vidljive na nebu.

Osam godina za izradu sata

Vacheron Constantin je naveo da je za izradu ovog rekordnog sata bilo potrebno osam godina, opisujući ga kao „remek-delo inovacije“. Kućište ovog jedinstvenog modela izrađeno je od 18-karatnog belog zlata i sadrži preko 200 dragulja, uključujući i nekoliko safirnih diskova.

Osnovan 1755. godine, Vacheron Constantin je danas deo luksuznog konglomerata Richemont i već drži rekord za najkomplikovaniji džepni sat. Model Berkley Grand Complication, predstavljen prošle godine, sadrži 63 horološke komplikacije, uključujući i kineski večiti kalendar koji prikazuje složeni lunisolarni ciklus.

Međutim, iako ovaj model ima 22 komplikacije više od novog ručnog sata, džepni satovi mogu biti znatno veći. Kućište novog Solaria Ultra Grand Complication modela prečnika je 45 mm, što je manje od polovine prečnika Berkley modela.

Zbog toga je izazov u dizajnu bio kako smestiti sve funkcije u kućište dovoljno malo da se udobno nosi na ruci, objasnio je Christian Selmoni, direktor stila i nasleđa u Vacheron Constantinu.

U saopštenju za medije, sat je opisan kao „remek-delo minijaturizacije“, a Selmoni je naglasio da su časovničari ovog brenda rasporedili sićušne komponente na „najlogičniji i najkompaktniji mogući način“.

„Glavni cilj bio je objediniti sve ključne komplikacije – merenje vremena, kalendar, hronograf i zvona – na jednoj osnovnoj ploči, dok su astronomske funkcije koncentrisane na dodatnu ploču“, rekao je. „Zahvaljujući ovom pristupu, bilo je moguće kreirati ručni sat sa skladnim proporcijama."

BiznisKurir/BIZ Life