DRUGA NAJVEĆA ČELIČANA NA KOLENIMA! Mračni dani za britansku industriju - Primorani da zatvore pogone i peći
British Steel planira da zatvori dve visoke peći i pogone za proizvodnju čelika u gradu Skantorpu na severu Engleske, nakon što njegov kineski vlasnik Jingye nije obezbedio paket pomoći od britanske vlade.
Sindikalisti su pozvali vladu da pomogne u osiguravanju budućnosti kompanije, koju Jingye opisuje kao firmu koja dnevno gubi oko 700.000 funti (oko 840.000 evra), uprkos tome što je kineska grupa uložila više od 1,2 milijarde funti (1,44 milijarde evra) u održavanje poslovanja otkako je 2020. preuzela British Steel.
Drugi najveći proizvođač čelika u Velikoj Britaniji, navodi da se suočava s „izuzetno izazovnim tržišnim uslovima, uvođenjem carina i većim troškovima zaštite okoline povezanim s proizvodnjom čelika s visokim udelom ugljenika“.
British Steel je saopštio da je u konsultacijama sa sindikatima o zatvaranju visokih peći i pogona za proizvodnju čelika te smanjenju kapaciteta valjaonice, što bi se moglo dogoditi već u junu. Između 2.000 i 2.700 radnih mesta moglo bi biti ugroženo.
Britanska industrija čelika sa 300.000 „spala“ na 40.000 radnika
Kompanija je tražila vladinu podršku za velika kapitalna ulaganja u dve nove električne peći, koje bi znatno smanjile emisije ugljenika. Međutim, nakon višemesečnih pregovora, dogovor nije postignut.
„Ovo je mračan dan za našu industriju i za našu zemlju“, izjavio je Roy Rickhuss, generalni sekretar sindikata.
- Zatvaranje u Skantorpu bio bi težak udarac zajednicama koje su izgrađene na čeliku i u kojima industrija i dalje direktno osigurava hiljade radnih mesta i podržava mnoge druge kroz široku mrežu lanaca snabdevanja.
Rickhuss je pozvao Jingye i vladu da nastave pregovore i dodao da kineska kompanija “nije isključila” mogućnost zadržavanja visokih peći tokom prelaznog razdoblja ako dobije podršku vlade.
Ministar poslovanja i trgovine Jonathan Reynolds izjavio je da će vlada „nastaviti neumorno da radi“ na postizanju dogovora s Jingye.
Na svom vrhuncu u posleratnom periodu, britanska industrija čelika bila je globalni lider, zapošljavala je više od 300.000 ljudi. Ali, konkurencija jeftinijih proizvoda iz Kine i drugih zemalja dovela je do pada sektora, koji danas zapošljava oko 40.000 ljudi, što čini samo 0,1 odsto britanske privrede.
BiznisKurir/Poslovni dnevnik
ZNATE LI KOLIKO BI DANAS KOŠTAO "STOJADIN"! Vozila ga cela Juga, a 1972. prodavan je za oko 2.000 dolara