Slušaj vest

Uslovi pod kojima poslodavac ima pravo da otpusti zaposlenog sve češća su tema rasprave među građanima. Pravno legitimni razlozi za otkaz propisani su Zakonom o radu, a ukoliko zaposleni smatra da je oštećen, pravdu može potražiti na sudu. 

Loši međuljudski odnosi, mobing, niska plata, samo su neki od razloga zbog kojih dolazi do prestanka radnog odnosa. Ipak, ne smogne svako snage da otkaz da u praksi. A šta kada je poslodavac taj koji odluči da otpusti zaposlenog? Zakon je jasno definisan i gotovo je nemoguće nekome momentalno dati otkaz, ističu stručnjaci. 

PROVERITE DA LI STE NEZAKONITO DOBILI OTKAZ! Advokat otkriva: Ako ste oštećeni, možete se vratiti na posao, pa čak i zahtevati naknadu štete?! Izvor: Kurir televizija

- Poslodavac može otkazati ugovor o radu, ukoliko zaposleni ne poštuje radnu disciplinu, ne ostvaruje rezultate rada i u slučaju tehnološkog viška, odnosno ne postojanja potrebe za nekim ko je zaposlen na određenom radnom mestu. U ova tri slučaja poslodavac je dužan da pismeno upozori zaposlenog da postoje uslovi za otkaz, da mu to obrazloži i ostavi rok od 8 dana da na to odgovori - objašnjava Jelena Jevtović, iz Unije poslodavaca.

Ukoliko se pak dokaže da je otkaz bio nezakonit, oštećeni se može vratiti na posao, ali i zahtevati naknadu štete. Maksimalna kazna za poslodavca može biti i do 2 miliona dinara.

366451_250217.00_23_28_08.Still001.jpg
Foto: Kurir Televizija

- Nakon otkaza, ako radnik smatra da su mu povređena prava, odnosno da otkaz nije donet na zakonski način, ima rok od 60 dana da postupi tužbom. Sud često ne može da dođe u situaciju da ih reši u hitnom roku, tako da se to uglavnom završava uz žalbeni deo, bez 3 godine nije moguće rešiti takav spor - ističe Nemanja todorović, advokat.

Takođe, prema Zakonu o radu, poslodavac je dužan i da nadomesti razliku u plati zaposlenom koji je usled nezakonotog otkaza pronašao manje plaćeni posao.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

Nakon porodiljskog im sledi otkaz! Kome se majke mogu obratiti ukoliko ih poslodavac diskriminiše? Izvor: Kurir televizija