Slušaj vest

Postoji nekoliko razloga zbog kojih poslodavac želi da natera zaposlenog da da otkaz.

U savremenom svetu mnogi poslodavci su svesni da je za uspešnije poslovanje neophodno privući i okružiti se dobrim zaposlenima, ali je i činjenica da poslodavci ponekad žele da pojedini zaposleni daju otkaz, a ne samo oni koji propadaju i koji bi inače bio otpušten.

Takođe, umesto da samo žele i nadaju se da će kvalitetni zaposleni sami napustiti kompaniju, neki poslodavci stvaraju uslove (savršeno zakonski dozvoljene) zbog kojih dobri zaposleni žele da odu.

Postoji mnogo razloga zašto poslodavac želi da primora zaposlenog da da otkaz. Jedan od razloga je što menadžment kompanije odlučuje da su operativni troškovi previsoki za novozaposlene ili da proizvodna linija više nije popularna i ne zna gde da presele prethodne zaposlene. Ili možda veštačka inteligencija smanjuje potrebu za zaposlenima.

Bez obzira na razlog, zaposleni koji daju otkaz mogu da uštede vreme i novac matične kompanije jer neće morati da plaćaju otpremnine, doprinose i novčanu pomoć dok traže posao.

Jedan od načina da se samoinicijativno primora zaposlenI da da otkaz jeste da ga primora da svakodnevno dolazi na posao, odnosno da otkaže hibridni rad od kuće.

radnici-smrtnost-zaposlenost-nezaposlenost-posao.jpg
Foto: Shutterstock

Drugi način je maltretiranje zaposlenog do te mere da se zaposleni isključi iz svih ključnih projekata i da mu se radne obaveze maksimalno smanje. Zatim postoji mikromenadžment, tako da mnogi zaposleni radije odu sami nego da im u radnoj svesci bude zapisano da su dali otkaz.

Međutim, sve navedeno je samo jedna strana medalje. Naime, prema mišljenju pojedinih stručnjaka, najbolji zaposleni se prvi ne slažu sa dolaskom na posao svaki dan, jer znaju da imaju izbor, odnosno da će vrlo lako naći novi posao.

Takođe, ako poslodavci krenu sa merama koje su osmišljene da samoinicijativno nateraju nekoga da da otkaz, može se desiti da stvore veoma negativnu atmosferu u celom radnom okruženju.

I iako sve ovo zvuči prilično omalovažavajuće i nepravedno, sve ove strategije za prisiljavanje nekoga iz kompanije su zakonski dozvoljene ako ste se dobrovoljno pridružili kompaniji. Jedino što u takvim slučajevima možete da uradite kao zaposleni je da ne date otkaz jer to želi vaš poslodavac, i da se još više trudite i potrudite se da poslodavcu jasno kažete da ste kvalitetan radnik i da će pogrešite ako vas otpuste.

I još jedna stvar oko koje se stručnjaci slažu je da čak i ako odlučite da promenite radno okruženje, nemojte ići okolo i ogovarati prethodne poslodavce na društvenim mrežama jer će svaki potencijalni poslodavac proveriti sve vaše naloge na društvenim mrežama u svrhu provere vaše istorije zaposlenja. 

Kurir.rs/Poslovni.hr.Prenela S. Č.