MASK NAJVEĆI GUBITNIK TRAMPOVIH CARINA? Njegove akcije pretrpele drastičan pad - Ipak američki predsednik jednoj zemlji posebno preti
Niko nije izgubio više novca u ponedeljak, kada je berza reagovala na carine predsednika Donalda Trampa, od Ilona Maska. Trampovog samoproglašenog „prvog prijatelja“ i najbogatijeg čoveka na svetu.
Akcije Maskove kompanije za električna vozila Tesla su pretrpele pad, dok carine, za koje kompanija tvrdi da predstavljaju teret za profit, i dalje čekaju na primenu.
Uvođenje carina Kanadi i Meksiku je pauzirano na 30 dana. Iamerički predsednik Tramp i kanadski premijer Džastin Trudo najavili su plan jačanja kontrole na granici. Cilj je borba protiv organizovanog kriminala, fentanila i pranja novca.
S druge strane, dodatne carine za Kinu ostaju na snazi. Ambasador te zemlje pri UN Fu Kong najavio je da će pokrenuti postupak pred Svetskom trgovinskom organizacijom protiv carina, prenosi Njujork Tajms. Dodao je da ta zemlja smatra da taj potez krši pravila STO i da će Kina biti primorana na protivmere. Tramp je s druge strane najavio da bi carine protiv Kine mogle da budu i veće.
Akcije Tesle pale su 5 odsto, što je najveći procentualni pad među 46 američkih berzanskih kompanija vrednih 200 milijardi dolara ili više.
Prema Forbes listi milijardera, pad je Maskovo bogatstvo smanjio za 11,8 milijardidolara. To je daleko najveći gubitak među svim milijarderima. Mask je najveći pojedinačni akcionar Tesle, sa udelom od 13 odsto i dodatnim bonusom od 9 odsto koji je još u procesu žalbe.
Najveći pad akcije Tesle postigle su tokom jutra – 7,5 odsto, najviše još od 2. januara.
Pad je bio deo nestabilne trgovine koja je oborila indeks S&P 500 za čak 1,9 odsto tokom jutra. Potom se oporavio i zabeležio dnevni gubitak od 0,8 odsto.
Privremeno ukidanje carina prema Meksiku donelo je olakšanje, sugerišući da njihov uticaj možda neće biti tako drastičan kao što je Tramp najavio.
Tesla je imala nesreću da pripada dvema glavnim grupama kompanija koje su najviše pretrpele u ponedeljak zbog carina. To su proizvođači automobila koji zavise od simbiotskog lanca snabdevanja u Severnoj Americi i kompanije koje imaju značajan biznis u Kini. Tokom izveštaja o zaradi prošle sedmice, finansijski direktor Tesle, Vaibhav Taneja, upozorio je da „uvođenje carina, što je vrlo verovatno… imaće uticaj na naše poslovanje i profitabilnost“, jer Tesla „još u velikoj meri zavisi od delova iz različitih delova sveta za sve svoje poslove“.
Kritikovao Bajdena zbog carina
Kompanije poput Envidije, koja projektuje čipove za veštačku inteligenciju, i Epla, proizvođača Ajfona, ostvaruju najmanje 15 odsto ukupnih prihoda iz Kine. One su takođe pretrpele gubitke u ponedeljak.
Tesla je ostvarila prihode u Kini tokom 2024. godine u iznosu od 20,9 milijardi dolara. To čini više od 21 odsto globalne prodaje kompanije.
– Stvari koje inhibiraju slobodu razmene ili narušavaju tržište nisu dobre - rekao je Mask u maju o carinama na kineska električna vozila koja se uvoze u SAD. Njih je uveo tadašnji predsednik Džo Bajden.
Carine
Mask je bio neuobičajeno tih na svojoj društvenoj platformi X po pitanju carina. Odgovarao je samo sa „Pa dobro“ na objavu kanadskog zvaničnika iz Ontarija. On je najavio nameru da otkaže ugovor vredan 68 miliona dolara sa Maskovom kompanijom SpaceX kao odgovor na carine.
Uprkos pretnji tarifama i potencijalnom ukidanju federalnih poreskih kredita za kupce električnih vozila, akcije Tesle su se i dalje izuzetno dobro držale od Trampove pobede u novembru, beležeći rast od 53 odsto.
Sa neto bogatstvom od 410 milijardi dolara, Mask je za više od 150 milijardi dolara bogatiji nego na dan izbora i oko 160 milijardi dolara bogatiji od sledećeg najbogatijeg milijardera, osnivača Amazona Džefa Bezosa piše Forbs.
biznis.kurir.rs/Forbs
POTROŠAČI KAZNILI TRGOVCE! U 5 trgovinskih lanaca u petak se manje kupovalo, evo i za koliko - Poreska uprava objavila zvanične podatke