NEMA VIŠE ŠNICLI I SALAMA IZ NEMAČKE! Naredba o zabrani uvoza doneta kako bi se sprečio unos opasne zaraze na srpske farme
Od 22. januara u Srbiju zabranjen uvoz žive stoke, mesa i mleka i prerađevina od mesa i mleka iz zemalja u kojima je potvrđeno prisustvo zarazne bolesti koja je pogubna po papkare
Uvoz živih goveda, svinja, ovaca, koza i ostalih domaćih i divljih papkara, mesa i mleka i proizvoda od mesa i mleka u Srbiju iz zemalja u kojima je potvrđeno prisustvo opasne zarazne bolesti slinavke i šapa zabranjen je počev od danas, 22. januara 2025. godine.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović doneo je Naredbu o preduzimanju mera za sprečavanje unošenja zarazne bolesti slinavka i šap - Foot and mouth disease u Republiku Srbiju, koja je objavljena u Službenom glasniku Republike Srbije 21. januara 2025. godine.
- Naredbom se, radi sprečavanja unošenja ove zarazne bolesti, zabranjuje uvoz i provoz pošiljaka poreklom iz zemalja u kojima postoji sumnja ili je potvrđena ova bolest, i to: živih domaćih goveda, svinja, ovaca, koza i ostalih domaćih i divljih papkara, mesa i proizvoda od mesa, mleka i proizvoda od mleka, ostalih proizvoda životinjskog porekla za ishranu ljudi, duboko zamrznutog semena i embriona, kože, sporednih proizvoda životinjskog porekla, biološkog materijala kao i prevoznih sredstava za prevoz i provoz živih životinja. Ove mere zabrane uvoza i provoza pošiljaka mogu se proširiti, smanjiti ili ukinuti, zavisno od analize rizika i pracenjem kretanja bolesti - saopštilo je Ministarstvo poljoprivede, šumarstva i vodoprivrede, a povodom pojave slinavke i šapa kod bivola nedaleko od Berlina u Nemačkoj.
Kako je Kurir ranije pisao u Srbiju se iz Nemačke ne uvozi meso papkara, ali se uvoze proizvodi od mleka, kao i konzervisano goveđe meso i prerađevine od svinjskog mesa.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbija je u prvih 11 meseci prošle godine iz te zemlje uvezla 20 tona konzervisanog goveđeg mesa, kao i jednu tonu prerađevina od svinjskog mesa, kako konzervisanih, tako i ostalih.
Takođe na srpsko tržište iz te zemlje je došlo 6.925 tona različitih vrsta sira, kao i 4.735 tona mleka i proizvoda od mleka, jogurta, pavlake, kiselog mleka, kefira i mlaćenice (mleko koje ostaje nakon mlaćenja, odnosno izrade putera).
Iz resornog ministarstva su potvrdili da u Srbiji ne postoji ni jedan slučaj ove bolesti i da je poslednji put ona zabeležena 1996. godine na Kosovu i Metohiji.
- Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je 15. januara 2025. godine održala sastanak sa stručnim timovima i nadležnim institucijama koje će raditi na prevenciji i održavanju visokog nivoa obazrivosti i spremnosti za brzu reakciju u slučaju postavljanja sumnje na ovu bolest u našoj zemlji. Ministarstvo poljoprivrede apeluje na sve zainteresovane strane da prate uputstva nadležnih organa i da se strogo pridržavaju propisanih mera radi zaštite zdravlja životinja i sprečavanja unošenja bolesti u našu zemlju - ističu u Ministarstvu poljoprivede.
Radi sprečavanja unošenja i širenja ove zaraze u njihovim zemljama prvo je Južna Koreja, a zatim i Velika Britanija zabranila uvoz svinjskog, jagnećeg i goveđeg mesa iz Nemačke.
Osim mesa, Britanci su iz Nemačke zabranili i uvoz mlečnih proizvoda, kao i slanine, salame i sira, kao i žive stoke osetljive na slinakvu i šap, odnosno svih papakara.
ALEKSANDRINU RAKIJU PIO I MAKRON: Jedna boca prodata za neverovatnih 15.000 €, a ovo je tajna najbolje šljivovice na svetu