Slušaj vest

Srbija ne uvozi meso iz Nemačke, pa je na taj način isključena mogućnost unošenja u zemlju opasne zarazne bolesti slinavke i šapa koja se pojavila na periferiji Berlina.

Radi sprečavanja unošenja i širenja ove zaraze u njihovim zemljama prvo je Južna Koreja, a zatim i Velika Britanija zabranila uvoz svinjskog, jagnećeg i goveđeg mesa iz Nemačke. osim mesa, Britanci su iz Nemačke stopirali i uvoz mlečnih proizvoda, kao i slanine, salame i sira, kao i žive stoke osetljive na slinakvu i šap, odnosno svih papakara.

- Šunka, slanina, kao i proizvodi poput salame iz Nemačke neće biti dozvoljeni u Velikoj Britaniji - rekla je šefica za zdravlje i dobrobit životinja u britanskom Odboru za razvoj poljoprivrede i hortikulture (AHDB) Mendi Nevel i dodala da očekuje "neke poremećaje u snabdevanju" pošto je Nemačka treći po veličini izvoznik svinjetine u Veliku Britaniju.

Ipak, opasnost srpskom tržištu od širenja slinavke i šapa možda postoji zbog uvoza proizvoda od mleka, kao i konzervisanog goveđeg mesa iz Nemačke.

bikovi.jpeg
Domaće životinje mogu biti zalog za kredit Foto: Slavica Čolić

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbija je u prvih 11 meseci prošle godine iz te zemlje uvezla 20 tona konzervisanog goveđeg mesa, kao i jednu tonu prerađevina od svinjskog mesa, kako konzervisanih, tako i ostalih.

Takođe, na srpsko tržište iz te zemlje je došlo 6.925 tona različitih vrsta sira, kao i 4.735 tona mleka i proizvoda od mleka, jogurta, pavlake, kiselog mleka, kefira i mlaćenice (mleko koje ostaje nakon mlaćenja, odnosno izrade putera).

Iz Ministarstva poljoprivrede, odnosno Uprave za veterinu nismo dobili odgovor da li će Srbija zabraniti uvoz ovih proizvoda iz Nemačke kako bi se isključio i najmanji rizik od pojave slinavke i šapa na srpskim farmama.

Bolest slinavke i šapa ne predstavlja nikakav rizik po bezbednost ljudi ili hrane, ali je veoma zarazna virusna bolest koja pogada goveda, ovce, svinje i druge papkare.