Slušaj vest

Zbog američkih energetskih sankcija, Srbija je pozvala Moskvu, a Rusija Beograd na hitno otpočinjanje konsultacija o NIS-u. Ministarka energetike dogovorila je sa članicama Udruženja naftnih kompanija Srbije dodatne aktivnosti koje će očuvati rad rafinerije Pančevo i snabdevanje tržišta naftnim derivatima.

Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija, kaže da je rast cene sirove nafte započeo još polovinom decembra, ali ne intenzivno kao sada. Međutim, ističe i da su uvek neke nove sankcije dovodile do naglog rasta cena, što se i sada desilo.

- Očekujem da ovo neće tako dugo trajati. Opet taj pik, ako gledamo kako je to bilo u prethodnih, nekoliko navrata će biti već narednih dana smiren - smatra Mićović.


Ruska flota iz "senke" pod kontrolom

Ukazuje da, kada je reč o proizvodnji nafte, da je ona dovoljna, ali da je sada najugroženija logistika. Nove sankcije, ističe, imaju dugu listu brodova, tzv. ruske flote iz senke.

- Flota brodova koja je bila zadržana za transport, pre svega ruske nafte koja je pod sankcijama. E sada su ti brodovi stavljeni na posebnu kontrolu, režim kontrole i logistika su u ovom smislu najproblematičniji - naglašava Mićović.

Od petka je brodski prevoz porastao skoro 40%. Zbog toga će, ocenjuje, Rusija odmah potražiti neko drugo rešenje za njihovu plovidbu.


Da li će potražnja biti veća od ponude?

Mićović smatra da potražnja nafte neće nikako nadjačati ponudu. To pokazuje i informacija koja je objavljena u Sjedinjenim Američkim Državama. Procene govore da će čak naredne dve godine ponuda biti daleko veća od potražnje, da će biti zadovoljene potrebe tržišta u potpunosti.

To je, kaže, zanimljivo jer su i kada je počela prošla godina, te procene bile mnogo optimističnije, a tako je i sa ovom godinom.

- Prve procene ukupno i potrošnje u 2025. godini, koje su tokom decembra prošle godine bile iznete, već danas se redukuju. Što znači da i dalje nemamo ekspanziju potražnja za sirovom naftom što se očekivalo i prošle i ove godine - zaključuje Mićović.

shutterstock_2098066417.jpg
Foto: Shutterstock


Očuvati snabdevanje NIS-a

Ističe da su ključne poruke Udruženja naftnih kompanija i Ministarstva energetike.

Prva je da se maksimalno iskoriste svi raspoloživi potencijal i izvori u okruženju, svi raspoloživi logistički kanali za uvoz, skladišni kapaciteti i mreže za snabdevanje tržišta.

- Do maksimuma iskoristiti, to je prva poruka. A druga, toliko je veliki udeo Naftne industrije Srbije na srpskom tržištu, važno je da opstane to snabdevanje iz NIS-, jer to je teško nadomestiti - naglašava Mićović.

Posebno ističe da je svim stranama jasno da bi bilo kakvo ugrožavanje prerade sirove nafte u Pančevu i korišćenje tih kapacitete bilo teško da se prevaziđe u nekom ograničenom vremenu.

- To prosto mora da se očuva i ako krenu u razgovore sa tom konstatacijom, ja verujem da nijedna strana nema želju da toliko ruinira naše tržište - ukazuje Mićović.


Da li postoji plan "B"?

Kada je reč o uvozu nafte, objašnjava da njeno geografsko poreklo nije toliko toliko bitno koliko njen tehnički kvalitet koji odgovara rafineriji nafte u Pančevu. Ističe da Srbija ima devet članica udruženja naftnih kompanija i da su to uglavnom internacionalne kompanije. Nekoliko domaćih, koje su najizastupljenije u veleprodajnom, ali i u maloprodajnom tržištu derivata nafte.

- Prosto, potencijali u okruženju su takvi kakvi jesu i oni se mogu povećati, ali postoje neka ograničenja, pre svega logistička. Bitno je da mi u Srbiji pripremimo svoje logističke kanale i eventualno neke administrativne probleme koji postoji, ubrzamo rešenje - navodi Mićović.

Ukazuje i da su rokovi najveći problem.

- Kako god bude rešenje, nemoguće ga je rešiti u ovako kratkom rokom - zaključuje Mićović.

Podsetimo, NIS se našla na listi sankcija koju je objavilo 10. januara Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država zbog udela u vlasništvu ruske kompanije „Gaspromnjeft“. Od juče je na Beogradskoj berzi stopirana prodaja akcija NIS-a, o čemu je možete čitati u sledećem tekstu.

O tome kako je američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil govorio o sankcijama NIS-u pročitajte ovde, sa druge strane oglasio se i Sergej Lavrov, ruski ministar spoljnih poslova. Na Kurir Biznisu možete da pročitate i mišljenje Dušana Bajatovića, direktora Srbijagasa

Na portalu Kurir Biznis možete da pročitate i šta je sa aplikacijama NIS-a za ajfon i android telefone, kao i reagovanje srpske kompanije na blokadu njihovih akcija na Beogradskoj berzi.

Biznis.Kurir.rs/RTS