Slušaj vest

Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Bratislav Ćirković i ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji Emanuele Žiofre posetili su danas sportski aerodrom Ečka, gde je iz vazduha sprovedena distribucija oralnih vakcina protiv besnila lisica i drugih divljih mesojeda.

Ugovor o nabavci vakcina „Podrška kontrolnom praćenju i iskorenjivanju besnila kod divljih životinja u Republici Srbiji“, čiji je krajnji korisnik Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede, vredan je nešto više od 3,7 miliona evra. Ovaj ugovor se u potpunosti finansira iz fondova Evropske unije i obuhvata nabavku vakcina i oralnu vakcinaciju kroz četiri kampanje – dve prolećne i dve jesenje kampanje u 2024. i 2025. godini. Vakcinacija se sprovodi izbacivanjem vakcina u obliku oralnih mamaka iz šest aviona koji poleću sa aerodroma u Trsteniku i Ečkoj na području cele zemlje, osim u naseljenim mestima, na vodenim površinama i velikim saobraćajnicama.

Današnja distribucija oralnih vakcina u Ečkoj deo je jesenje kampanje za 2024. godinu, u okviru koje je planirano da se ukupno distribuira 1.364.700 mamaka.

Državni sekretar Ćirković istakao je da je Republika Srbija prva zemlja u regionu, koja još od 2010. godine, u saradnji sa EU, sprovodi program oralne vakcinacije lisica i drugih karnivornih vrsta protiv besnila, a u cilju iskorenjenja ove bolesti.

Sprovođenje programa oralne vakcinacije rezultiralo je time da je poslednji zabeleženi slučaj besnila kod divljih životinja u našoj zemlji registrovan pre šest godina, a veliki doprinos dala su i lovačka udruženja širom Srbije koja su svaku odstreljenu lisicu predavala na uzorkovanje naveo je Ćirković i dodao da je Republika Srbija na ovaj način pokazala visok nivo odgovornosti, jer su smanjenjem prenosa inficiranih vektora sačuvani i mesojedi u susednim državama.

Ambasador Žiofre podsetio je da EU podržava vakcinaciju divljih mesojeda u Srbiji od 2010. godine, te da zahvaljujući naporima EU u Srbiji već godinama nije registrovan nijedan slučaj besnila.

Ova aktivnost je od presudnog značaja – zdravlje životinja ključno je za zdravlje ljudi, posebno u procesu proizvodnje hrane, EU značajno podržava Srbiju u ovom naporu i pored 20,6 miliona evra izdvojenih isključivo za iskorenjivanje besnila od 2010. do danas, ukupna podrška Unije Srbiji meri se mnogo većim iznosima, rekao je on.

U poslednje dve decenije, EU je pomogla srpski sektor poljoprivrede sa više od pola milijarde evra, dodao je ambasador Žiofre.

Kontinuirana oralna vakcinacije ima za cilj potpuno iskorenjenje besnila koje predstavlja jednu od najopasnijih zoonoza, odnosno bolesti koja se prenosi sa životinja na ljude. Prva prolećna kampanja, u okviru pomenutog ugovora, završena je početkom jula 2024. godine, dok je druga, aktuelna jesenja kampanja započeta krajem oktobra.

biznis.kurir.rs