Kakva je energetska budućnost naše zemlje? Stručnjaci otkrivaju da li su gasne elektrane ključne za snabdevanje
U svetlu globalnih promena na energetskom tržištu i sve većih potreba za električnom energijom, partnerstvo sa drugim zemljama, otvara mogućnost za uvođenje većih kapaciteta i prelazak na čiste izvore energije. Izgradnja velike gasne elektrane predstavljala bi zamenu za termoelektrane na ugalj. Da korišćenje prirodnog gasa ima značajne prednosti potvrđuju i stručnjaci.
- Dakle, prednost je što prirodni gas emituje manje štetnih emisija nego termoelektrane na ugalj, koje mi najviše koristimo. Prirodni gas je tranziciono gorivo, dakle u smislu da se oslobađamo fosilnih goriva u skladu sa međunarodnim sporazumima, do 2050. godine i prirodni gas bi trebalo da prestanemo da koristimo - rekao je Miodrag Kapor, stručnjak za energetiku.
Takav objekat obezbedio bi tzv. baznu energiju, jer je neophodno da postoji kontinuirana proizvodnja - što gasne elektrane i obezbeđuju, za razliku od vetroparkova i solarnih panela, ističu eksperti.
- Ako to bude u partnerstvu sa Azerbejdžanom, ako daju povoljniju cenu gasa za tu elektranu, onda bi to bila proizvodnja i jeftinije struje. Srbija trenutno izvozi električnu energiju, i onda bi značilo da može da izvozi neke veće količine jer je električna energija veoma tražena roba i na balkanskom i na evropskom tržištu. Sa druge strane, već imamo gasovod između Srbije i Bugarske koji bi obezbedio dotok gasa iz Azerbejdžana za snabdevanje te elektrane - rekla je Jelica Putniković.
Evropski parlament usvojio je odluku kojom su nuklearne i gasne elektrane proglašene za zelene energente. Potencijalne izazove na tom putu predstavljaju - neophodna sredstva za finansiranje projekta, kao i nestabilnost tržišta gasa.
Ono što je po meni veći problem je u celoj toj konstrukciji, odakle će dolaziti gas. Morate da imate stabilno snabdevanje. Srbija ima ovaj balkanski tok kojim gas dolazi iz Rusije. Jedan gigavat kapacitet termoelektrane je jako veliki kapacitet u ovom trenutku Srbija raspolaže ukupno sa nekih 8 - 8.5 gigavata kapaciteta električne struje na nivou čitave zemlje, znači to bi jednu osminu kapaciteta moglo da zameni - rekao je Goran Radosavljević, ekonomista.
2025. godina prema procenama svetskih lidera doneće velike promene u energetskom sektoru, a cilj ostaje prelazak na obnovljive izvore energije koji su bolji za životnu sredinu.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
MINISTAR MALI: Rastemo brže od proseka EU, želimo da se bavimo ulaganjem u infrastrukturu - EXPO nam je najveća razvojna šansa