NESTLE I FERRERO PROTIV ODLAGANJA ZAKONA EU O KRČENJU ŠUMA! Više od 50 kompanija zabrinuto da će pomeranje dovesti u opasnost investicije
Zakonom, koji je trebalo da stupi na snagu 30. decembra, zabranjena je prodaja robe unutar bloka koja sadrži sastojke koji se uzgajaju na krčenoj zemlji iz sedam sektora uključujući kakao, palmino ulje, gumu i drvo
Nestle, Michelin i više od 50 drugih kompanija saopštile su da odluka EU da odloži primenu značajnog zakona o krčenju šuma izaziva nesigurnost u poslovanju i dovodi ulaganje u rizik.
Zakonom, koji je trebalo da stupi na snagu 30. decembra, zabranjena je prodaja robe unutar bloka koja sadrži sastojke koji se uzgajaju na krčenoj zemlji iz sedam sektora uključujući i kakao, palmino ulje, gumu i drvo.
To je žestoko osporavano od strane zemalja proizvođača kao što su Indonezija, Brazil i Malezija, što je dovelo do toga da Evropska komisija prošlog meseca saopšti da će odložiti primenu spornog zakona za godinu dana.
Države članice su već odobrile odlaganje u oktobru, a glasanje u Evropskom parlamentu trebalo bi da bude kasnije ovog meseca. Novo glasanje je otvorilo vrata za poslanike da predlože amandmane, a vodeće kompanije, posebno one koje se oslanjaju na kakao i uvoz gume, zabrinute su zbog ponovne mogućnosti promene zakonodavstva.
U zajedničkoj izjavi u sredu - krajnji rok za poslanike EP da podnesu amandmane - kompanije su upozorile na dalju neizvesnost u pogledu zakona.
Francesko Tramontin, potpredsednik za globalne javne poslove u Ferrero, rekao je da je "izbegavanje potencijalnog ponovnog otvaranja regulativa" ključno za očuvanje priprema koje su kompanije već napravile i za njihovo podsticanje da nastave
ulaganje u održivije prakse.
Mark Genot, generalni direktor SIPH, najvećeg proizvođača prirodnog kaučuka u Africi, rekao je da je sektor gume imao već ulaganja u alate za mapiranje i sredstva za podršku malim vlasnicima kako bi se pridržavali pravila. Rekao je da je kašnjenje stvorilo "nestabilnost u celom lancu snabdevanja".
Bart Vandevaetere, potpredsednik ESG angažmana u Nestle Europe, rekao je za FT da je švajcarska multinacionalna kompanija "radila na usklađivanju sa trenutnim odredbama uredbe", a njeni dobavljači su preduzeli "značajne korake ka usklađenosti".
"Podstićemo kreatore politike da zadrže svoj osnovni okvir bez ponovnog otvaranja", dodao je on.
Druge kompanije koje se protive odlaganju su kompanije za proizvodnju guma Michelin i Pirelli, lanac supermarketa Carrefour i
potrošačke kompanije Mars i Unilever.
Prema izveštaju tajlandske banke Krungsri ove godine, zakon o krčenju šuma će uticati na oko 401 milijardu dolara EU trgovine godišnje - oko 5,5 odsto ukupnog uvoza u blok 2022.
U sopstvenoj proceni uticaja na zakon, komisija je procenila da bi troškovi usaglašenosti mogli iznositi između 170 miliona dolara i 2,5 milijardi dolara godišnje.
Ozbiljno lobiranje posebno zemalja izvoznica palminog ulja i soje dovelo je Evropsku komisiju do toga odloži uvođenje zakona. Kompanije u tim sektorima takođe su izrazile zabrinutost jer Brisel tek treba da izradi uputstvo kako se pridržavati pravila.
S&P Global je u avgustu prošle godine upozorio da bi uvođenje zakona "verovatno rekonfigurisalo trgovinu i snabdevanje lanaca robama povezanih sa krčenjem šuma u "narednoj deceniji".
Kazne za nepoštovanje mogu dostići četiri odsto godišnjeg prometa kompanije, u zavisnosti od obima prekršaja.
Ministri iz 18 zemalja, uključujućii Brazil, Ganu, Maleziju i Peru poslali su pismo Komisiji prošle nedelje tvrdeći da odlaganje nije dovoljno.
„Ovo odlaganje treba da bude praćeno opsežnim naporima da se reši mnogo naših zabrinutosti u vezi EU propisa o krčenju šuma koji nisu obrađeni", naveli su ministri u pismu.
Kurir.rs/The Financial Times/Prenela S. Č.
PREDSEDNIK VUČIĆ: Neće biti poskupljenja gasa i struje za stanovništvo u Srbiji do kraja godine