Slušaj vest

Ove jeseni, povrtari širom Srbije suočavaju se sa sve češćim krađama na svojim njivama. Kradljivci ulaze na posede kao da su njihovi, odnoseći sve što se može brzo prodati, od zrelog povrća do opreme za navodnjavanje. Pored povrća, na meti su i pumpe, agregati, gorivo, a neretko je i šteta veća od vrednosti ukradenog, jer u žurbi oštete biljke koji im se nađu na putu.

 Najugroženije su njive blizu sela i asfaltnog puta, pa povrtari angažuju čuvare kako bi zaštitili uloženi trud i ulaganja. Đorđu Babiću, proizvođaču iz Kovilja kod Novog Sada, nedavno je s njive nestalo čak tona kupusa, a tokom leta izgubio je i deset tona lubenica.

- Sada sam morao da unajmim čuvara koji sa psom stražari danju i noću. Plaćam ga 2.500 dinara dnevno, a obezbeđujem mu i hranu i piće – kaže Babić za Dnevnik.

– Godina je već bila teška zbog klimatskih promena i visokih troškova proizvodnje, a sad smo suočeni i sa štetom od krađa.

Julijan Kološnjai iz Ruskog Krstura svake godine pretrpi štetu od stotina ukradenih paprika, a biljke koje lopovi nisu uspeli da odnesu uglavnom bivaju uništene. Ove godine ostao je i bez dve pumpe za navodnjavanje, vredne po 250-300 evra svaka.

1701525371-cacakpovrtarurosveskovicfotorina4.jpg
RINA 

 Povrtar iz Lalića, Pavel Valent, navikao je da svake godine izgubi značajan deo krompira zbog krađa.

– Lopovi često ulaze u polje kamionima, izlome oranice i unište veliki deo useva. Znam ko su ponekad, ali dugi sudski procesi me odvraćaju od tužbi – kaže Valent.

Miroljub Janković iz Futoga izražava frustraciju što, uprkos tome što je stalno na njivi, lopovi uvek nađu priliku da odnesu kupus. – Troškovi proizvodnje su ove godine bili ogromni, a sada treba da plaćam i dodatnu zaštitu. Na kraju prijavim, ali bez identiteta počinioca, nemam od koga da tražim nadoknadu – navodi Janković.

Povrtari širom Srbije kažu da se sve teže bore protiv ovih učestalih krađa, dok im se gubici povećavaju, a sigurnost poseda ostaje pod znakom pitanja.

Kurir.rs/Poljoprivrednik.net/Prenela S. Č.