Božićna pečenica sastavni je deo božićne trpeze nakon posta. Kupci ove godine, zbog viših cena, naručuju manje količine, tvrde u pečenjarama.

Dok na Badnji dan mnogi porane u šumu po badnjak, za Marka Bondžulića svake godine pred taj dan počne i pre ponoći.

“Spavanja od 3. januara do 9. nema, radi se punom parom, spava se na stolici pomalo i eto”, kaže Marko Bodžulić iz jedne užičke pečenjare.

Zbog cene od 2.400 dinara za kilogram prasetine, mnogi naručuju manju količinu. Dragan Obrenović prase je kupio pre poskupljenja, tradicionalno sam peče u furuni, što postaje retkost u selima.

“Većinom to naručuju preko marketa, naručuju u pečenjarama, te uzmu, što se kaže običaja radi da se nađe pečenje na trpezi. Tako da veliki je problem tržište je poremećeno”, navodi Dragan Obrenović iz Loreta.

whatsapp-image-20231219-at-17.53.58-1.jpg
Kurir/D.Č. 

Po pečenicu u ariljski kraj kupci dolaze i iz susednih opština Požege i Ivanjice.

“Ne znam ni kako su pre pričali biće 700, 800 dinara, a 600 sada ispalo. Ovde dolazim i stalno uzimam i za Božić i za slavu, stalno”, ističe Tomislav Radivojević iz Visibabe.

“Ovo ovako sve komplet sa pečenjem 17.000”, dodaje Nebojša Vasilijević iz Dobrača.

Ipak, u pečeranjama kažu da je potražnja mnogo manja.

“Ove godine je mnogo manja potražnja, uzimaju se manja prasad, manje kilaže, lakša i broj komada je dosta manji”, ističe Petar Pavlović vlasnik pečenjare u Arilju.

Mnogi se opredele samo za uslužno pečenje, jer ne žele da rizikuju da božića pečenica zagori. O tome svedoče i brojne anegdote, koje se prepričavaju. Meso je još ukusnije kada se na Badnji dan ohladi na mrazu, a potom upotpuni božićnu trpezu.

Kurir.rs/RTS