MORAĆEMO I PARIZER DA UVOZIMO: Srbija ne proizvodi dovoljno svinjskog mesa ni za domaće potrebe, a pala i potrošnja, evo za koliko
Slanina, čvarci, pršuta i šunka ovih dana su u Srbiji potisnuti u drugi plan. Parizer je dobio značaj i reklamu kakvu do sada verovatno nije imao nijedan tradicionalni srpski suhomesnati proizvod.
Potrošnja parizera, pre svega zbog njegove cene, u prošlosti se vezivala za potrošnju među najsiromašnijim slojem stanovništva, a proteklih dana, ni mnogi koji ga (više) ne jedu, nisu odoleli da ga slikaju u svom tanjiru i da fotografije objave na društvenim mrežama. Njegovo pominjanje, međutim, otvara i uvek aktuelno pitanje mesne industrije u Srbiji, koja se sve više bazira na uvozu.
Godišnja proizvodnja svih vrsta mesa u Srbiji je oko 500.000 tona, i za oko 150.000 tona je manja u odnosu na pre dve decenije. Srbija godišnje ne proizvodi dovoljno svinjskog mesa kako bi pokrila domaće potrebe. U proteklih 20 godina opala je i potrošnja, koja sada iznosi oko 42 kilograma svih vrsta mesa po stanovniku godišnje.
Nenad Budimović, sekretar Udruženja za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda Privredne komore Srbije kaže da se u našoj zemlji i dalje proizvodi dovoljno svih vrsta mesa, osim svinjskog, jer nam od ove vrste nedostaje oko 10 odsto.
- U Srbiji je registrovano nekoliko stotina proizvođača i prerađivača mesa. Za razliku od trgovinskih lanaca, koji su uglavnom prešli u ruke stranih kompanija, klanično-prerađivačka industrija ostala u vlasništvu domaćeg kapitala - kaže on.
Pre nekoliko godina najavljivan je dolazak nemačkog Tenisa, koji je trebalo da otvori farme širom Srbije, ali ovaj projekat nije realizovan.
- Nezvanično je objašnjeno da je potencijalni investitor imao prioritete za rešavanje u svojoj državi. Koliko bi i da li bi Srbija imala koristi od dolaska takvog investitora teško je reći. Imamo mi svoju pamet i vredne stočare samo nam je potrebna dobra organizacija - smatra sekretar Udruženja za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda.
On napominje da parizer, kao i viršle spada u grupu barenih kobasica, prave se uglavnom od pilećeg i svinjskog mesa i proizvode ga sve mesne industrije u Srbiji. Kolika je potrošnja parizera - nema podataka.
S obzirom na stočni fond, koji je sve manje brojan, i parizer ćemo morati da uvozimo u sve većim količinama, iako je poznato da je ova vrsta salame pravi od manje kvalitetnog mesa i ostataka.
Agroekonomski analitičar Branislav Gulan smatra da je stočarstvo u Srbiji odavno na stranputici. On ističe da je Srbija 1990. godine godišnje proizvodila oko 650.000 tona svih vrsta mesa i da je pre 35 godina u domaćim oborima bilo više od 5,5 miliona svinja. Danas zvanično ima do 2,7 miliona, dok je procena stočara da imamo manje od dva miliona svinja.
- Srednje razvijena zemlja mora da ima svinja koliko i stanovnika, a ako se uzme u obzir da Srbija ima oko 6,8 miliona stanovnika, a manje od dva miliona svinja, situacija je jasna. Za prvih sedam meseci ove godine uvezeno je 18.000 tona svinjskog mesa i 180.000 prasića. Sve je to plaćeno 64 mil EUR - kaže Branislav Gulan.
kurir.rs/RTBalkan
MINISTAR MALI U ISTANBULU: Predstavlja ekonomske rezultate Srbije i projekat Expo 2027 - Biće uručene i 2 nagrade